PolskaGronkiewicz-Waltz przewodniczącą rady fundacji

Gronkiewicz-Waltz przewodniczącą rady fundacji

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz
została wybrana na stanowisko przewodniczącej rady
fundacji Unii Metropolii Polskich (UMP).

Gronkiewicz-Waltz przewodniczącą rady fundacji
Źródło zdjęć: © WP.PL | mg

26.02.2007 15:35

Unia Metropolii Polskich zrzesza 12 miast. Jej cele to m.in.: wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej, promocja inicjatyw i działań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem struktur regionalnych, wspólne rozwiązywanie specyficznych problemów wielkich miast.

Gronkiewicz-Waltz nie miała kontrkandydatów. Wybrano ją jednomyślnie podczas posiedzenia rady fundacji UMP.

Tuż przed wyborem były przewodniczący UMP, prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki, zaproponował, aby nie przeprowadzać wyboru nowego przewodniczącego, do czasu wyjaśnienia sprawy mandatu Gronkiewicz-Waltz.

Od wielu lat Warszawa przewodzi w fundacji, jest to pewna tradycja, która ma wiele zalet praktycznych. Do czasu wyjaśnienia sprawy pani Gronkiewicz-Waltz proponuję przełożyć ten wybór - mówił Kropiwnicki.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że jest "nadal prezydentem stolicy i tylko sąd może stwierdzić ewentualne wygaśnięcie jej mandatu, a nie premier". Zaproponowała wycofanie Warszawy z kandydowania na przewodniczenie Unii, argumentując, że sąd może długo rozpatrywać sprawę jej mandatu.

W tej chwili nie ma przesłanek, by stwierdzić nieważność mandatu pani prezydent Gronkiewicz-Waltz. Powinniśmy się odciąć od politycznych przesłanek i wyrazić solidarność samorządową - argumentował prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Ostatecznie wszyscy obecni na posiedzeniu rady fundacji prezydenci 12 miast Polski opowiedzieli się za kandydaturą Gronkiewicz-Waltz.

Ponadto wybrano nowego prezesa zarządu fundacji. Został nim prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który zastąpił na tym stanowisku prezydenta Katowic, Piotra Uszoka.

Unia Metropolii Polskich powstała w Krakowie w 1990 roku z inicjatywy prezydentów 4 miast: Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Obecnie w UMP współdziała 12 miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Od 1993 r. UMP ma formę fundacji. Jej radę stanowią prezydenci 12 miast. Rada wybiera sześcioosobowy zarząd z prezesem, skarbnikiem i sekretarzem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)