Greenpeace: Nobel dla Maathai jest nagrodą dla całego ruchu ekologicznego
Poprzez pokojową Nagrodę Nobla dla Kenijki
Wangari Maathai został pośrednio nagrodzony cały ruch ekologiczny
i stosowana przez niego metoda "nieużywania przemocy" w osiąganiu
jego celów - uważa Maciej Muskat z Greenpeace. Nie spodziewaliśmy
się tego - zaznaczył Muskat.
08.10.2004 | aktual.: 08.10.2004 13:01
Nie możemy sobie wyobrazić lepszego momentu na ogłoszenie tej nagrody - powiedział Muskat, który uczestniczył w tym czasie w organizowanym w Warszawie przez Greenpeace proteście przeciwko przebiegowi drogi ekspresowej via Baltica przez Puszcze: Knyszyńską, Augustowską oraz Parki Narodowe: Wigierski i Biebrzański.
Mało tego, że pokojowego Nobla dostała kobieta, to w dodatku kobieta, która prowadziła ekologiczną pracę u podstaw. Razem z innymi kobietami sadziła drzewa w Kenii i był to swego rodzaju oddolny ruch kobiecy, gdyż wiele kobiet było bezpośrednio zaangażowanych w sadzenie tych drzew - powiedział Muskat. Przypomniał, że nazwisko Maathai jest szeroko znane w ruchu ekologicznym.
64-letnia Kenijka została, jako pierwsza w historii Afrykanka, laureatką pokojowej Nagrody Nobla. Norweski Komitet Noblowski przyznał jej w piątek to wyróżnienie za stałą działalność na rzecz "rozwoju przyrody, wolności poglądów i demokracji" w jej ojczystej Kenii i w całej Afryce.
Organizacja ekologiczna Greenpeace powstała w 1971 r. w Kanadzie i działa w ponad 40 krajach; zajmuje się nagłaśnianiem działań, które zagrażają środowisku naturalnemu.