Trwa ładowanie...
d3w80wc

Grecy planują całkowitą renowację Akropolu


Akropol (AFP)
Grecy planują całkowitą renowację starożytnych zabytków ateńskiego Akropolu. Chcą, by na czas rozpoczęcia igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku, Akropol wyglądał tak jak 2,5 tys. lat temu.

d3w80wc
d3w80wc

Według premiera Grecji Kostas Simitis, odrestaurowanie zabytkowego wzgórza ma być wspaniałym przykładem tego, co może dokonać nowoczesna technika.

Archeolodzy rozpoczęli konserwację od wymiany starych żelaznych konstrukcji, umieszczonych przy zabytkach jeszcze podczas poprzednich prac renowacyjnych, na nowe - tytanowe. Naukowcy uważają, że zastosowanie nierdzewnego tytanu jest niezbędne do odpowiedniej konserwacji zabytków, ponieważ rdzewiejące żelazo rozsadzało marmurowe zabytki.

Na części rozłożono już m.in. świątynię greckiej bogini zwycięstwa Nike. Prace konserwacyjne prowadzone są także przy Panteonie.

Pierwsze budowle na ateńskim wzgórzu zaczęły powstawać już w czasach neolitu. Od VI wieku przed naszą erą zaczęto wznosić tam monumentalne świątynie i posągi, które dzisiaj stanowią unikatowy w skali światowej zespół muzealny na świeżym powietrzu. Prace konserwatorskie akropolskich zabytków trwają z przerwami od połowy XIX wieku. (mk)

d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj