Grecy, kafle i turoń

Wirtualna Polska odwiedziła Muzeum Regionalne Ziemi Myślenickiej, które mieści się w zabytkowym Domu Greckim.
Zbudowano go w XVIII wieku i pełnił rolę zajazdu, w którym zatrzymywali się kupcy ormiańscy nazywani przez miejscową ludność Grekami. W „Domu Greckim”, na cele ekspozycyjne przeznaczono trzy pomieszczenia na parterze, w których urządzone są wnętrza mieszczańskie w stylach XIX w. oraz piętro budynku, gdzie zorganizowano ekspozycję kultury ludowej.
Trzy pokoje na parterze urządzono w różnych stylach: biedermeier, Ludwika Filipa i trzeci w stylu eklektycznym z „fin de siècle”.

03.08.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym ostatnim podziwiać można zabytkowy piec z ok. 1885 roku przywieziony z dworu w Krzyszkowicach. Zdobią go herby m.in. Rogala i Leliwa oraz ornamentami roślinnymi o barwie niebiesko-ultramarynowej, pochodzący z manufaktury w Nieborowie.
Piętro Muzeum zajmuje wystawa etnograficzna .
Tam znajdziemy trzy odmiany strojów ludowych noszonych na Ziemi Myślenickiej. Są to: strój krakowski, góralski i szczyrzycki, ponieważ głównie te grupy zamieszkiwały te tereny.
Wystawa poświęcona obrzędowości Ziemi Myślenickej jest najbogatsza. Znajdziemy tam szopki, turoń, gwiazdy, koniki, lalki do szopek, palmy, kołatki, wieńce święcone, wieńce żniwne i dożynkowe.
Z rekwizytów związanych z obrzędami rodzinnymi pokazane są te, które dotyczą wesel a więc bukiet pana młodego, drużby, starosty, kołacz, skrzynia wianna, czepiec i bluzka ślubna a także kontrakt ślubny.

kulturamuzeumzabytki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)