Trwa ładowanie...
d1eckxx

Grecja zaniepokojona zwiększonym napływem migrantów

• Władze w Atenach są zaniepokojone zwiększonym napływem migrantów na greckie wyspy po nieudanym puczu w Turcji
• W ciągu ostatnich dwóch tygodni przybyło około tysiąca czterystu uchodźców - głównie na Lesbos i Chios
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marsz uchodźców i osób, którzy ich wspierają w Atenach, 16 czerwca 2016 r.
Marsz uchodźców i osób, którzy ich wspierają w Atenach, 16 czerwca 2016 r. (AFP, Fot: Louisa Gouliamaki)
d1eckxx

W ośrodkach dla migrantów na wyspach we wschodniej części Morza Egejskiego zaczyna brakować miejsc. Lokalne władze twierdzą, że nie pomieszczą kolejnych uchodźców i apelują w tej sprawie do greckiego rządu. Najgorsza sytuacja panuje na Lesbos i Chios, ale uchodźcy w ostatnich dniach dopływają też na Kos i Samos.

Czystki w tureckich służbach mundurowych po nieudanym zamachu stanu spowodowały, że brak odpowiednich patroli na tureckim wybrzeżu. Na greckie wyspy nie wrócili też odwołani przez Ankarę tureccy funkcjonariusze, którzy brali udział w procedurze zawracania nielegalnie przybyłych tam migrantów do Turcji.

Greckie media przytaczają słowa przewodniczącego Komisji Europejskiej, który w wywiadzie dla austriackiej gazety „Kurier” ostrzegł, że zagrożone jest porozumienie unijno - tureckie. Dodał, że prezydent Turcji Recep Erdogan wielokrotnie sugerował, iż podważa umowę, a to może oznaczać ponowny masowy napływ migrantów do Europy.

Na greckich wyspach we wschodniej części Morza Egejskiego przebywa obecnie prawie 10 tysięcy migrantów. W całej Grecji ponad 57 tysięcy.

d1eckxx

Podziel się opinią

Share
d1eckxx
d1eckxx
Więcej tematów