Trwa ładowanie...
dunlb1s
IAR

Grecja pęka w szwach, zmienia się w wielki obóz dla uchodźców

• Tysiące migrantów utknęło w porcie w Pireusie, w Tebach i przy granicy z Macedonią
• Codziennie ok. 2-3 tysięcy osób dociera do Grecji
• Macedonia przestała wpuszczać na swój teren Afgańczyków
• Spotkanie państw bałkańskich w Wiedniu bez Grecji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruszyła fala wiosenna imigrantów
Ruszyła fala wiosenna imigrantów (PAP/EPA)
dunlb1s

Do Pireusu wciąż docierają nowe promy z migrantami. W ciągu dwóch dni przybyło prawie siedem tysięcy osób, dziś rano kolejne dwa tysiące. Uchodźcy mówią, że nie wiedzieli o zamknięciu macedońskiej granicy. Twierdzą, że mają dokumenty, które pozwalają im na kontynuowanie podróży i nie chcą zostać w Grecji. Większość z nich odmawia przetransportowania do tymczasowych obozów i próbuje przedostać się na północ kraju.

Dziesiątki autobusów z migrantami utknęły na blokadzie rolniczej w Tebach. Tymczasem w okolicy przejścia granicznego w Idomeni zgromadziło się ponad pięć tysięcy osób, a granicę przekraczają jedynie nieliczni.

Zamknięta granica grecko-macedońska

dunlb1s

Macedonia przestała wpuszczać na swój teren Afgańczyków, a od Syryjczyków i Irakijczyków żąda paszportów albo dowodów tożsamości, a nie - jak do tej pory - jedynie dokumentów, które wydały im władze Grecji.

Papiery, jakie podczas rejestracji wystawiają uchodźcom służby greckie, nie wystarczają już do przekroczenia granicy. Macedonia tłumaczy swoją decyzję tym, że są one często sfałszowane, i wymaga dodatkowych dokumentów, których uchodźcy w większości nie mają, ponieważ - jak twierdzą - zgubli je w podróży. Przez granicę przechodzi jedynie niewielka liczba osób. Pozostali czekają w okolicach Idomeni. W związku z tym zakazano przewozu autobusami uchodźców z portu w Pireusie na granicę grecko-macedońską.

Grecja twierdzi, że Wspólnota nie jest zdolna do wywiązania się ze swoich obietnic, zaledwie bowiem kilka dni temu na szczycie państw unijnych zapewniano, że granice pozostaną otwarte. Ateny protestują też przeciwko dzisiejszemu spotkaniu państw bałkańskich w Wiedniu w sprawie kryzysu migracyjnego. Na rozmowy te Grecja nie została zaproszona.

dunlb1s

Podziel się opinią

Share
dunlb1s
dunlb1s
Więcej tematów