Trwa ładowanie...

Greccy konserwatyści idą po władzę. Mają znaczną przewagę nad rządzącą partią

Wszystko wskazuje na to, że konserwatyści przejmą w Grecji władzę. Są na fali, bo korzystają ze zmęczenia społeczeństwa ciągłymi oszczędnościami. Przyspieszone wybory odbędą się już w najbliższą niedzielę w Grecji.

Share
Greccy konserwatyści idą po władzę. Mają znaczną przewagę nad rządzącą partią
Źródło: PAP, fot: ALEXANDROS VLACHOS
d17q0ku

Premier Grecji Alexis Cipras zdecydował się na rozpisanie wyborów trzy miesiące przed końcem kadencji parlamentu. Stało się to po tym, jak jego Syriza przegrała z Nową Demokracją Kyriakosa Mitsotakisa w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Sondaże wskazują, że lewicowa partia rządząca poniesie ponownie porażkę. Najnowsze badania agencji MRB dla dziennika "Ta Nea" pokazują, że konserwatywna Nowa Demokracja ma dziewięć punktów przewagi nad Syrizą. Zamierza na nią głosować 40,4 proc., a na partię rządzącą 35,4 proc. - podaje Reuters.

Lewicowa Syriza doszła do władzy w 2015 r. dzięki sprzeciwowi Greków wobec trudnych reform gospodarczych kraju dotkniętego kryzysem finansowym. Wkrótce po zdobyciu władzy 44-letni Tsipras został zmuszony do wprowadzania kolejnych programów oszczędnościowych, aby uniknąć wyrzucenia Grecji ze strefy euro.

d17q0ku

Konserwatyści mogą samodzielnie rządzić

Wszystko wskazuje więc na zwycięstwo 51-letniego Mitsotakisa, byłego kapitalisty i potomka wpływowej rodziny, który objął stery Nowej Demokracji na początku 2016 r. Ojciec Mitsotakisa, Constantinos, był premierem Grecji od 1990 do 1993 r., a siostra Kyriakosa, Dora Bakoyiannis, była ministrem spraw zagranicznych kraju pod rządami Nowej Demokracji.

- Większość sondaży pokazuje, że Nowa Demokracja wygra na tyle, aby samodzielnie rządzić - powiedział Theodore Couloumbis, analityk polityczny.

Zgodnie z greckim prawem wyborczym, partia o największej liczbie głosów otrzymuje dodatkową liczbę miejsc, aby zapewnić zdolną do rządzenia większość w 300-osobowym parlamencie.

Nowa Demokracja obiecuje obniżyć podatek dla przedsiębiorców z 28 proc. do 20 proc., a podatek od dywidend z 10 proc. do 5 proc. w najbliższych dwóch latach. Będzie też przymierzać się do cięć w podatku dochodowym i stawkach VAT.

d17q0ku

- Zabrano więcej pieniędzy z kieszeni ludzi, niż było to konieczne, więc planuję zwrócić część ludziom i firmom, aby nastąpiło reinwestowanie dochodów w celu rozwoju gospodarki - powiedział Mitsotakis w wywiadzie dla Reutersa.

Tsipras twierdzi, że jego program ma pomóc najbardziej dotkniętym zawirowaniami finansowymi i że kraj jest teraz o wiele lepszy niż przed przejęciem przez niego władzy.

- Przejąłem puste kasy, nie mogliśmy płacić emerytur co miesiąc. Jestem premierem, który wyprowadził kraj z kryzysu, w który nas wpędzili poprzednicy - powiedział Tsipras w niedawno udzielonym wywiadzie.

Źródło: Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17q0ku

Podziel się opinią

Share
d17q0ku
d17q0ku
Więcej tematów