Trwa ładowanie...

Grażyna Wolszczak wygrała proces o smog. Jest apelacja od wyroku

Sąd przyznał rację Grażynie Wolszczak, która pozwała Skarb Państwa za niewystarczającą walkę ze smogiem. - Złożyliśmy apelację od tego wyroku. Nie zgadzamy się z nim - powiedział WP mec. Bartosz Swatek z Prokuratorii Generalnej, która reprezentuje Skarb Państwa w tej sprawie.

Grażyna Wolszczak wygrała proces o smog. Jest apelacja od wyrokuŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d317nw9
d317nw9

Aktorka pozwała państwo za niewystarczającą walkę ze smogiem w ubiegłym roku. W styczniu Sąd Rejonowy w Warszawie przyznał jej rację i nakazał Skarbowi Państwa, ministrowi środowiska i ministrowi energii zapłatę 5 tys. zł na wskazany przez aktorkę cel charytatywny. "Państwo walczyło ze smogiem, ale albo za mało, albo za późno. Naruszono dobra osobiste powódki, z całą pewnością można mówić o krzywdzie" - uzasadniał sąd.

Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Skarb Państwa, po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku zaskarżyła go w całości.

- Złożyliśmy apelację 13 marca. Wnieśliśmy o zmianę wyroku sądu pierwszej instancji i oddalenie powództwa. Otrzymaliśmy odpowiedź na apelację od pełnomocnika pani Grażyny Wolszczak, który chciał oczywiście utrzymania wyroku pierwszej instancji. W tej chwili oczekujemy na termin rozprawy przed Sądem Okręgowym w Warszawie - powiedział Wirtualnej Polsce mec. Bartosz Swatek, rzecznik prasowy Prokuratorii Generalnej.

"Mam stałe poczucie zagrożenia"

- Jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. W ciągu 10 lat sprawa nabiera rozgłosu. Ja czuję się coraz bardziej osaczona. Moje podstawowe prawo, czyli wolność została ograniczona. Muszę śledzić raporty o jakości powietrza - mówiła Wolszczak w styczniu na sali sądowej. - Mam stale poczucie zagrożenia. Nikt nie może wyprzeć się, że smogu nie ma. Jest coraz gorzej. To już zostało udowodnione - dodała.

Przypomnijmy, że aktorka razem z m.in. Jerzym Stuhrem i Zofią Czerwińską pozwała też w 2018 roku za niewystarczającą walkę ze smogiem władze Warszawy. Jednak na początku stycznia wycofała ten pozew.

d317nw9

Walcząca ze smogiem Grażyna Wolszczak jeździ autem z silnikiem diesla. Od kwietnia ubiegłego roku jest ambasadorką Volvo. - To nowy diesel, który ma filtr cząstek stałych - mówiła aktorka Wirtualnej Polsce. Przyznała, że samochodu na stałe nie odstawi, ale co drugi dzień korzysta z metra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d317nw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d317nw9
Więcej tematów