Trwa ładowanie...

Grafika o LGBT+. Nauczyciel Roku do Karczewskiego: jesteśmy równi

- Z wielką chęcią spotkałbym się z panem Karczewskim. Chciałbym, żeby spojrzał mi w oczy i zobaczył, że jestem takim samym człowiekiem, jak on - powiedział WP Nauczyciel Roku, Przemysław Staroń, wyoutowany gej. Dodaje, że grafika udostępniona na Twitterze wywołała burzę wśród uczniów.
Share
Przemysław Staroń komentuje grafikę udostepnioną przez Stanisława Karczewskiego.
Przemysław Staroń komentuje grafikę udostepnioną przez Stanisława Karczewskiego.Źródło: PAP/East News, Fot: Tomasz Gzell/Piotr Molecki
dxiyg7e

"Prezes PiS w Rzeszowie: Mówimy 'Nie!' atakowi na dzieci. Nie damy się zastraszyć. Będziemy bronić polskich rodzin" - napisał na swoim profilu na Twitterze Stanisław Karczewski. Polityk dołączył też wymowną grafikę, na której czteroosobową rodzinę - mamę, tatę i dwójkę dzieci - przed "tęczowym deszczem" chroni parasol z napisem "PiS".

- Rząd daje przekaz, że walczy z tzw. "propagandą LGBT". Dla człowieka, który ogląda tę grafikę, przekaz jest jasny: LGBT nas zalewa i to jest złe, a PiS to powstrzyma - skomentował w rozmowie z WP Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku. - To godzi w moją godność - zarówno jako człowieka, jak i osoby nieheteroseksualnej. To godzi w godność każdego człowieka - dodał. Jego zdaniem PiS daje wyraźnie do zrozumienia, kto jest wrogiem ich wizji świata.

dxiyg7e

Staroń mówi, że gdyby mógł, chętnie spotkałby się z marszałkiem Karczewskim. - Chciałbym, żeby spojrzał mi w oczy i zobaczył, że jestem takim samym człowiekiem, jak on. Dzielimy takie same emocje, żyjemy pod tym samym niebem, jesteśmy równi w człowieczeństwie. Bo dehumanizacja następuje wtedy, gdy nie mamy do czynienia z realnym człowiekiem - stwierdził.

I zacytował słowa Jana Pawła II: "Spojrzeć w oczy drugiego człowieka i zobaczyć w nich nadzieję oraz niepokoje brata czy siostry - to odkryć sens solidarności".

Uczniowie zareagowali stanowczo

Jego zdaniem grafika uderza szczególnie w ludzi młodych. - My, dorośli, mamy już ukształtowaną osobowość. Mamy zupełnie inny bagaż doświadczeń, z którego możemy korzystać. Młody człowiek jest w okresie wielkiej emocjonalnej burzy, kształtuje swoją tożsamość, szuka odpowiedzi na pytanie o to, kim jest, i o to, czy jest wartościowy. I wtedy tego typu obrazki uderzają go z całą mocą. Jeśli odkrywa, że nie mieści się w tej heteronormie, czuje się gorszy. Jest zagubiony, przerażony. To jest mnożenie traumy - i to jest prawdziwe zagrożenie dla dzieci i młodzieży - tłumaczy Staroń.

dxiyg7e

Uczniowie stanowczo zareagowali na wpis Karczewskiego. - Mówią, że to skandal, nie mieści im się to w głowie, bo szacunek dla drugiego człowieka i niemożność obrażania go jest dla nich absolutnym fundamentem - mówi.

Te słowa potwierdza jego uczennica, Agata. - Parasol jest symbolem bezpieczeństwa. A tu, na tej grafice, ten parasol pokazuje brak szacunku i empatii do osób, które się w pewien sposób różnią. To było bardzo krzywdzące. Nie rozumiem, jak człowiek, który ma jakąkolwiek wiedzę o świecie, może coś takiego pokazać. Uważam, że to jest straszne - mówi WP Agata. I dodaje, że rozmawiała w szkole ze znajomymi. Większość miała podobne stanowisko.

"Rząd solidaryzuje nas i unifikuje"

- Władza myśli, że tak może. Ale wiem jedno - pycha kroczy przed upadkiem - dodaje Przemysław Staroń. - Rząd solidaryzuje nas i unifikuje, a my pokazujemy, że jesteśmy normalnymi, wartościowymi ludźmi, że jesteśmy zupełnie inni niż na tych chorych grafikach, którymi obklejony był samochód jeżdżący po Gdańsku. I często wtedy ten stereotyp pęka - podsumowuje nauczyciel.

dxiyg7e

Przypominamy, że Deklaracja LGBT+ to dokument wypracowany przez środowisko LGBT+, sztab wyborczy kandydata Rafała Trzaskowskiego, a po jego wygranej, również przedstawicieli ratusza w stolicy. Dokument podpisano 18 lutego 2019. Jego głównym celem jest poprawa mieszkających w Warszawie osób LGBT+.

Szczegóły dokumentu możesz zobaczyć TUTAJ.

Zobacz też:

Nauczyciel roku 2018 podczas gali poprosił na scenę swojego ukochanego

Stanisław Karczewski wrzuca do sieci grafikę. Wywołuje burzę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxiyg7e

Podziel się opinią

Share
dxiyg7e
dxiyg7e
Więcej tematów