Trwa ładowanie...
d4htjwc

Grafik z Poznania zaprojektuje nową wersję godła

Aleksander Bąk, grafik z Poznania, narysuje polskie godło w kilku wersjach. Będzie to kosztowało ok. 100 tys. zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grafik z Poznania zaprojektuje nową wersję godła
(East News, Fot: Wojciech Stróżyk)
d4htjwc

Ministerstwo Kultury pracuje nad nową ustawą o godle, barwach i hymnie, która obowiązuje od 1980 r. Powodem zmian są załączniki do niej, zawierające wzór godła i barw narodowych - informuje "Rzeczpospolita".

Resort kultury nie zdradza, jakie zmiany zostaną wprowadzone, enigmatycznie wyjaśnia, że chodzi o "dostosowanie wzorów symboli do aktualnych technologii".

Z informacji uzyskanych przez gazetę wynika, że grafik ma stworzyć elektroniczną wersję przestrzenną godła, czyli plik, który będzie można powiększać i pomniejszać. Ma też powstać płaska wersja godła (bez cieniowania), oraz czarno-biała. Artysta ma także określić współrzędne barw narodowych pod kątem nadruku na różnych materiałach.

d4htjwc

Będzie oczywiście bazował na wzorze z 1972 roku Zygmunta Kamińskiego, który obowiązuje obecnie. Wprowadzi jednak drobne zmiany. Skrzydła orła mają być lustrzanym odbiciem, w koronie pojawią się prześwity, a nogi orła staną się złote. Do tej pory w tym kolorze były tylko szpony.

Wykonawcę wybrano w ramach zapytania ofertowego skierowanego do 11 podmiotów, a wartość zamówienia wynosi ok. 100 tys. zł.

Nie wiadomo, kiedy ustawa będzie gotowa, ale załączniki do niej mają powstać do końca tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4htjwc

Podziel się opinią

Share

d4htjwc

d4htjwc
Więcej tematów