Trwa ładowanie...
d30fot9
Gazeta Polska CodziennieZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"GPC": in vitro z prawem na bakier

Instytut "Ordo Iuris" chce, by Rzecznik Praw Pacjentów zbadał, czy w klinikach korzystających ze środków z rządowego programu finansowania procedur in vitro dochodzi do łamania zbiorowych praw pacjentów - pisze "Gazeta Polska Codziennie".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"GPC": in vitro z prawem na bakier
(WP)
d30fot9

Prawnicy Instytutu przyjrzeli się umowom, które pary starające się o dziecko podpisują w takich placówkach.

"Sprzeciw budzi uzyskiwanie przez kliniki oświadczeń mających potwierdzać rzetelne i wyczerpujące przekazanie pacjentom informacji o procedurach in vitro, podczas gdy inne zbadane dokumenty jednoznacznie wskazują na to, że wiedza przekazywana klientom klinik nie jest ani rzetelna, ani zupełna" - podkreśla "Ordo Iuris".

Specjaliści stwierdzili próby wymuszenia na pacjentach sprzecznych z prawem deklaracji o zrzeczeniu się prawa do dochodzenia ojcostwa, gdyby okazało się, że potomstwo nie pochodzi od męża matki dziecka.

Według Instytutu wśród niedozwolonych klauzul są też takie, które prowadzą do zrzeczenia się przez rodziców jakichkolwiek roszczeń wobec klinik w wypadku popełnienia przez nie błędów przy procedurze in vitro. Zdaniem prawników podobne zapisy mogą poważnie naruszać prawa pacjentów do zrozumiałej informacji oraz do wyrażenia zgody na zabieg - relacjonuje "Gazeta Polska Codziennie".

d30fot9

Podziel się opinią

Share

d30fot9

d30fot9
Więcej tematów