PolskaGorzowski Instytut Biskupa Wilhelma Pluty rozpoczyna działalność

Gorzowski Instytut Biskupa Wilhelma Pluty rozpoczyna działalność

W niedzielę zainauguruje działalność Instytut Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp., mieszczący się w odnowionym domu biskupów gorzowskich, w którym przez wiele lat rezydował patron tej instytucji.

Gorzowski Instytut Biskupa Wilhelma Pluty rozpoczyna działalność
Źródło zdjęć: © PAP | Lech Muszyński

17.09.2013 | aktual.: 17.09.2013 11:56

Celem placówki ma być propagowanie kultury chrześcijańskiej, prowadzenie działalności naukowej i edukacyjnej oraz kulturalnej i duszpasterskiej oraz kultywowanie pamięci o osobie i dokonaniach bp Pluty - poinformował rzecznik Prasowy Kurii w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha.

Podczas niedzielnych uroczystości siedzibę poświęci Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Stefan Regmunt, dekrety nominacyjne otrzymają pracownicy instytutu i odbędzie się wykład poświęcony wizji działalności tej instytucji. Zostanie także podpisana umowa o współpracy Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gorzowie Wlkp. Umowa stanowi wzajemną deklarację współpracy w dziedzinie dydaktyki, badań naukowych oraz podejmowanych przedsięwzięć kulturalnych.

Instytut Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. został powołany 19 marca br. dekretem biskupa Regmunta. Jego dyrektorem został ks. dr Grzegorz Cyran. Według przedstawionych przez niego wstępnych założeń w Instytucie powstanie dział archiwalny, biuro ekspozycji stałej (muzeum poświęcone osobie biskupa Wilhelma Pluty), którą otwarto w czerwcu br. oraz kilkuosobowa grupa badawcza.

- Ta ostatnia zajmie się prowadzeniem badań naukowych nad życiem i spuścizną bp. Wilhelma Pluty, historią Kościoła na pograniczu polsko-niemieckim oraz analizą tzw. znaków czasu w kontekście duszpasterskim - wyjaśnił ks. Sapieha.

Instytut zamierza organizować otwarte dla publiczności akademickie wieczory odbywające się sześć razy w roku oraz inne spotkania okolicznościowe, wśród nich: wykłady, zajęcia dla uczniów i studentów, koncerty, wystawy oraz konkursy.

- Instytut pragnie również podjąć działalność wydawniczą oraz stać się miejscem inicjatyw edukacyjnych o charakterze duszpasterskim, np. Diecezjalne Studium nad Małżeństwem i Rodziną, Diecezjalne Studium Ochrony Zabytków Sakralnych, kursy pastoralne i liturgiczne itp. - powiedział ks. Sapieha.

Zabytkowy obiekt, nazywany przez mieszkańców Gorzowa Pałacem Biskupim, powstał na przełomie XIX i XX wieku. Składa się z dwóch, wzajemnie ze sobą połączonych willi, stanowiących dawną własność braci Roberta i Maksa Bahrów - gorzowskich przemysłowców z końca XIX w.

Zespół budynków jest usytuowany przy ulicy 30 stycznia w Gorzowie. Do 1993 roku rezydował w nim biskup diecezjalny. Po reorganizacji struktur kościelnych w 1993 r. diecezja gorzowska została przemianowana na zielonogórsko-gorzowską, a siedzibę biskupa przeniesiono do Zielonej Góry. Niedawno obiekt został gruntownie wyremontowany kosztem ok. 6 mln zł.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego.

Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Zginął 22 stycznia 1986 r. w wypadku samochodowym w Przetocznicy koło Krosna Odrzańskiego (Lubuskie). Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym.

Bp Pluta niezwykle zasłużył się dla rozwoju Kościoła na ziemiach zachodnich. W sposób szczególny troszczył się o formację duchowieństwa i rozwój duszpasterstwa rodzin. Był autorem nowatorskich rozwiązań duszpasterskich, które próbował realizować w diecezji powierzonej jego pieczy pasterskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)