Gordon Brown spotka się z prezydentem i premierem
Kryzys gospodarczy na świecie, sytuacja w
Afganistanie oraz uzgodnienia przed konferencją klimatyczną w
Kopenhadze - to główne tematy wtorkowych rozmów premiera Donalda
Tuska z szefem rządu Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem.
O godz. 8.30 premier Tusk powita Gordona Browna przed Pałacem na Wodzie w warszawskich Łazienkach. Potem politycy zjedzą wspólnie śniadanie. Na godz. 9.30 zaplanowano konferencję prasową szefów rządów. Przed południem Brown spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Jak poinformował prezydencki minister Mariusz Handzlik, tematami rozmów ma być bezpieczeństwo międzynarodowe, terroryzm, sytuacja w Afganistanie, kwestie energetyczne, współpraca Polski i Wielkiej Brytanii na forum UE i NATO oraz relacje Unii z jej wschodnimi sąsiadami.
Także obaj szefowie rządów będą rozmawiać m.in. o sytuacji w Afganistanie i kryzysie finansowym. Tusk podkreślał wielokrotnie, że Polska ma dobrą sytuację gospodarczą i jest najbardziej stabilnym państwem w naszym regionie. Polska ma przystąpić do tzw. Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która zwiększy rezerwy walutowe banku centralnego o blisko jedną trzecią, czyli ponad 20 miliardów dolarów. Polska będzie drugim krajem, po Meksyku, który przystąpi do tego mechanizmu.
Na początku kwietnia Lech Kaczyński zaakceptował rządowy wniosek o zwiększenie PKW Afganistan z 1600 do 2000 żołnierzy. Dodatkowo w ramach strategicznego odwodu kolejnych 200 ma być przygotowanych w kraju do przerzucenia do Afganistanu i krótkotrwałego działania tam. Zwiększenie liczebności naszego wojska w Afganistanie związane jest m.in. ze spodziewanym wzrostem zagrożenia w prowincji Ghazni, za którą odpowiadają Polacy.
Ma to związek m.in. z planowanymi na sierpień wyborami prezydenckimi w Afganistanie, a także prowadzeniem przez Amerykanów wzmożonych działań w sąsiednich prowincjach. Z tych też powodów podjęto decyzję o przeniesieniu z Kandaharu do Ghazni żołnierzy jednostek specjalnych.
Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii będą rozmawiali o potrzebie zwiększenia środków na pomoc rozwojową dla Afganistanu oraz o aktywnych działaniach Polski na forum UE w tej sprawie.
Kolejny temat rozmów to uzgodnienia przed konferencją klimatyczną w Kopenhadze, zaplanowaną na grudzień br. Polska naciska, aby jeszcze przed Kopenhagą - zostało wypracowane wspólne stanowisko Unii i to takie, które nie będzie zagrażało gospodarkom takich państw jak Polska, jeśli chodzi o redukcję emisji dwutlenku węgla.
Tusk z Brownem będą też rozmawiać o najbliższych szczytach unijnych.