Trwa ładowanie...

Gorący wieczór w Stanach. Ujawniono podsumowanie raportu Muellera

"Prezydent Donald Trump nie konspirował z Rosją podczas wyborów w 2016 roku" - tak wnioski można przeczytać w podsumowaniu śledztwa prowadzonego przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera. Miał on wykazać związki pomiędzy kandydatem republikanów na prezydenta a rosyjskimi władzami.
Share
Raport dotyczy zarówno sztabu, jak i samego kandydata Donalda Trumpa
Raport dotyczy zarówno sztabu, jak i samego kandydata Donalda TrumpaŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d10ymdl

Podsumowanie raportu, którego przygotowanie zajęło blisko dwa lata, zostało już wysłane do amerykańskiego parlamentu przez prokuratora generalnego Williama Barra. Teraz kongresmeni mają zapoznać się z jego treścią. Nadal nie ma jednak informacji, czy w całości pozna ją amerykańska opinia publiczna.

Co na razie wiadomo

Zarówno prokurator generalny W. Barr, jak i jego zastępca Rod Rosenstein doszli do wniosku, że dowody zawarte w raporcie są "niewystarczające" do poparcia tezy o utrudnianiu pracy wymiaru sprawiedliwości przez Trumpa. Gdyby ten zarzut się potwierdził byłaby to formalna podstawa do impeachmentu, czyli usunięcia prezydenta z urzędu. "Chociaż raport ten nie stwierdza, że prezydent popełnił przestępstwo, to również nie oczyszcza go z zarzutów" - dodaje w liście do kongresmenów Barr.

d10ymdl

Na pierwsze komentarze nie trzeba było długo czekać. Republikański senator Lindsey Graham, szef komisji sprawiedliwości opublikował serię tweetów. "Chmura wisząca nad Prezydentem Trumpem została usunięta przez ten raport" - stwierdził polityk. Dodał, że teraz nastąpił czas, aby "ruszyć do przodu i być gotowym aby walczyć z Rosją i innymi zagranicznymi aktorami przed 2020". Ta data sugeruje rok wyborczy w Stanach Zjednoczonych.

Dwuletnia praca specjalnego prokuratura może imponować. Jego biuro przesłuchało blisko 500 świadków, wydało ponad 3,5 tys. wezwań i nakazów różnego rodzaju. Mueller wysłał także 13 wniosków do rządów obcych krajów z prośbą o dostarczenie potrzebnych mu dowodów.

d10ymdl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródłó: CNN

Zobacz także: Jaki odpowiada Biedroniowi. Padają mocne słowa

.

d10ymdl

Podziel się opinią

Share
d10ymdl
d10ymdl
Więcej tematów