Trwa ładowanie...

Szef izraelskiej dyplomacji: "Donald Trump podpisze dekret ws. Wzgórz Golan"

Israel Katz zapewnił opinię publiczną, że prezydent USA Donald Trump już w poniedziałek uzna zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan. Decyzję potępia cała lista państwa z różnych części świata.
Share
Donald Trump
Donald TrumpŹródło: Youtube.com, Fot: Guardian News
d197gu5

"Jutro prezydent Trump w obecności premiera Benjamina Netanjahu złoży podpis pod dekretem uznającym zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan. Stosunki izraelsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek" - napisał na Twitterze p.o. szefa izraelskiej dyplomacji Israel Katz.

Do sfinalizowania historycznej decyzji lidera Stanów Zjednoczonych ma dojść podczas wizyty premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Białym Domu.

Przypomnijmy, że Donad Trump napisał ostatnio w mediach społecznościowych: "Po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały suwerenność Izraela na Wzgórzach Golan".

Jak dodał, "uznanie terenu zajmowanego przez Izrael od 1967 roku za jego własność ma "kluczowe strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa tego kraju i stabilności regionu".

d197gu5

Przeciw są m.in. UE, Rosja, Turcja i Syria

Decyzja lidera USA budzi sprzeciw wielu państw. "Wzgórza Golan to terytorium okupowane przez Izrael od 1967 roku. Francja nie uznaje izraelskiej aneksji tego terytorium z 1981 roku. Uznanie izraelskiej suwerenności nad Wzgórzami Golan, okupowanym terytorium, byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym, a zwłaszcza z obowiązkiem nieuznawania przez państwa nielegalnej sytuacji" - podkreślono w piątek na codziennym briefingu we francuskim MSZ.

"Naród syryjski jest teraz bardziej zdeterminowany, by wyzwolić ten cenny kawałek syryjskiej ziemi za pomocą wszelkich dostępnych środków" - podało z kolei źródło zbliżone do MSZ Syrii.

d197gu5

"Podejmowane przez USA próby legitymizowania naruszania prawa przez Izrael wywołają dalszą przemoc i ból w regionie" - napisał z kolei szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglyu.

W piątek także MSZ Rosji, która w toczącym się w Syrii konflikcie zbrojnym jest kluczowym sojusznikiem syryjskiego reżimu, oceniło, że zmiana w statusie Wzgórz Golan naruszałaby decyzje podjęte w ich sprawie przez ONZ.

Przypomnijmy, że w 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której Izrael został skrytykowany za okupację Wzgórz Golan, i uważa je za terytorium okupowane.

– Stanowisko Unii Europejskiej także jest dobrze znane i nie zmieniło się – powiedział z kolei w ostatnich dniach przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Szef unijnej instytucji podkreślił tym samym, że wspólnota europejskich państw jest przeciwna działaniom Trumpa ws. Izraela.

d197gu5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d197gu5

Podziel się opinią

Share
d197gu5
d197gu5
Więcej tematów