Gorąca Debata o KRS i SN w Senacie

W Senacie odbyła się dyskusja na temat prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Na pytania polityków odpowiadali prezydenccy ministrowie Paweł Mucha i Anna Surówka-Pasek.

Gorąca Debata o KRS i SN w Senacie
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński

Przedstawiciele prezydenta podczas dyskusji wielokrotnie podkreślali, że ustawa jest zgodna z konstytucją. - Nie widzimy potrzeby korekty ustawy w żadnym zakresie - podkreślał Mucha. Jednymi z najbardziej palących kwestii były kwestie skargi nadzwyczajnej, wieku czy obywatelstwa sędziów, którzy będą zasiadać w SN.

- Dosyć trudno pokazać, jakie niebezpieczeństwo tkwi w tym, że sędzia będzie miał podwójne obywatelstwo. Ja na komisji nie uzyskałem satysfakcjonującej odpowiedzi - mówił Aleksander Pociej z PO.

Wicemarszałek Michał Seweryński (PiS)
, jako sprawozdawca komisji powiedział, że może istnieć konflikt lojalności u osoby, która posiada podwójne obywatelstwo. - Taki konflikt poczucia obywatelskiego przy wykonywaniu ważnej funkcji sędziego może być nie tylko wewnętrzną rozterką, ale może się też uzewnętrznić poprzez pewne akty władcze - tłumaczył.

Z kolei Jan Rulewski z PO mówił między innymi, że w KRS nie będą mogli zasiadać sędziowie, którzy mają 65 lat, ale będą mogli zasiadać inni członkowie tej rady, którzy będą starsi. - Może powinno się to wyrównać - pytał.

Sprawozdawca mniejszości senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej mówił z kolei o skardze nadzwyczajnej. Zwrócił on uwagę, że w stosunku do prawomocnych wyroków narusza ona zasadę powagi rzeczy osądzonych. Możliwość kwestionowania wyroków sprzed 20 lat może jego zdaniem destabilizować system prawny w Polsce.

Anna Surówka - Pasek z Kancelarii Prezydenta podkreślała, że wykorzystanie tej drogi będzie wymagało spełnienia przesłanki naruszenia zasad praworządności czy sprawiedliwości społecznej czy naruszenia praw konstytucyjnych. Podczas obrad wicemarszałek Bogdan Borusewicz złożył wniosek o odłożenie debaty do piątku. Senatorowie PiS wyszli jednak z sali posiedzeń i jego wniosek nie uzyskał kworum.

Senat będzie kontynuował debatę w sprawie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym w czwartek od godziny 9.00.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)