ŚwiatGongi, dzwony i petardy obwieszczą Nowy Rok Księżycowy

Gongi, dzwony i petardy obwieszczą Nowy Rok Księżycowy


W nocy z soboty na niedzielę gongi, dzwony i wybuchy petard obwieszczą w Chinach początek Nowego Roku Księżycowego - zgodnie z tradycyjnymi chińskimi znakami zodiaku rozpocznie się Rok Świni.

Gongi, dzwony i petardy obwieszczą Nowy Rok Księżycowy

Poza Chinami nadejście Nowego Roku Księżycowego obchodzone jest także w Korei, Japonii, na Tajwanie, w Singapurze, a także wszędzie tam, gdzie znajduje się chińska diaspora.

Najważniejszym punktem trwających dwa tygodnie obchodów jest świąteczna kolacja w gronie rodzinnym w wigilię Nowego Roku. Kolacja taka jest często jedyną okazją w roku, by przy jednym stole zgromadziła się cała rodzina. Stąd też w całych Chinach trwa już wielka wędrówka ludzi - szacuje się, że w podróż pociągiem wyruszyło ponad 155 milionów ludzi. Według pekińskich mediów w świątecznym okresie łączna liczba podróży obywateli przekroczy dwa miliardy.

Ci, którym nie udało się osobiście złożyć życzeń przyjaciołom, coraz częściej korzystają z SMS-ów. Jak podała agencja Xinhua (Sinhua), od rana w sobotę w Chinach wysyłano średnio 40 milionów okolicznościowych SMS-ów na godzinę.

Większość chińskich astrologów zapowiada, że Rok Świni będzie dobrym na podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny, ale przyniesie również nowe konflikty, epidemie i inne katastrofy naturalne na świecie.

Świnia jest ostatnim z 12 zwierząt w chińskim zodiaku. Według legendy jest tak dlatego, że zajęła ostatnie miejsce w wyścigu, który przesądził o kolejności.

W 1911 roku, po rewolucji, która obaliła cesarstwo, Chiny przyjęły kalendarz gregoriański, obowiązujący w instytucjach i urzędach państwowych. Jednak wiele świąt, w tym m.in. Nowy Rok, obchodzi się według dawnego kalendarza księżycowego. Obowiązywał on w Państwie Środka od czasów pierwszej dynastii, rządzącej w latach 2205-1766 p.n.e., dynastii Xia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)