Godziny dla seniorów. To warto wiedzieć
Już od ponad 2 tygodni w Polsce obowiązują godziny dla seniorów. To specjalny czas w ciągu dnia, gdy w niektórych sklepach zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60. roku życia.
04.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:38
Godziny dla seniorów zostały ponownie wprowadzone 15 października. W przeciwieństwie jednak do tych, jakie pamiętamy jeszcze z początków pandemii koronawirusa, tym razem rząd zastosował jednak pewne zmiany.
Nie zmieniły się same godziny dla seniorów. Tak jak i wiosną, tak i teraz obowiązują od 10:00 do 12:00. Niemniej tym razem funkcjonują tylko w dni powszednie, od poniedziałku do piątku.
Zmian jest więcej. Przede wszystkim, wprowadzając godziny dla seniorów jesienią, rząd znacznie rozszerzył grono osób, które mogą w tym czasie robić zakupy. Wcześniej korzystali z nich tylko 65-latkowie i starsi, teraz wystarczy mieć 60 lat.
Godziny dla seniorów nie obowiązują we wszystkich sklepach. Szczegółowo określono, w których funkcjonują. Są to sklepy spożywcze, apteki, drogerie, czyli miejsca, gdzie można nabyć najpotrzebniejsze rzeczy - począwszy od jedzenia, przez leki, kosmetyki i środki czystości. Co ważne, godziny dla seniorów obowiązują też na poczcie.
Warto też przypomnieć, że wprowadzone w połowie października godziny dla seniorów wywołały początkowo zamęt na uczelniach i w szkołach. Rozporządzenie nie wykluczyło bowiem z placówek, w którym godziny dla seniorów nie obowiązują, sklepików szkolnych i uczelnianych. Skończyło się więc na tym, że studenci i uczniowie między zajęciami/lekcjami nie mogli zrobić zakupów od 10:00 do 12:00. Doprecyzowano to dopiero po kilku dniach. Od 26 października w tych miejscach godziny dla seniorów już nie obowiązują.
Gdzie jeszcze nie ma godzin dla seniorów?
Nie funkcjonują one w:
- sklepach RTV i AGD
- sklepach komputerowych
- sklepach papierniczych
- sklepach z ubraniami i obuwiem
- sklepach budowlanych
- sklepach z wyposażeniem domu
- itp.