Godzina "W". Cała Polska oddaje hołd powstańcom warszawskim
• Trwają uroczystości 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
• W dokładną godzinę wybuchu powstania wyją syreny w całej Polsce
• W stolicy zostały włączone 54 syreny systemu miejskiego oraz wojewódzkiego
• Sygnał jest emitowany dokładnie przez 1 minutę
Cała Polska oddaje hołd powstańcom. W godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, czyli dokładnie o 17.00, w stolicy i w wielu innych miastach Polski wyją syreny. Ludzie zatrzymują się, aby oddać hołd polskim żołnierzom. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczęła się uroczystość przy pomniku Gloria Victis, w której uczestniczą kombatanci, prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, przedstawiciele rządu, parlamentu i władz Warszawy, a także mieszkańcy Warszawy.
Godzina "W" to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji "Burza", czyli Powstania Warszawskiego. Rozpoczęło się ono o godzinie 17:00 we wtorek 1 sierpnia 1944 roku.
W Warszawie od samego rana odbywają się uroczystości związane z 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Zryw uczczono na Ochocie, przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez generała Antoniego Chruściela "Montera" - dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskiego uczczono również na Mokotowie. - Walki w Powstaniu pokazały umiłowanie Ojczyzny i miasta - mówiła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz w czasie uroczystości w Parku Dreszera, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca powstańców Mokotowa - głównie z pułku Baszta.
Jednym z punktów obchodów była także uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wzięli w niej udział kombatanci, przedstawiciele władz oraz miasta Warszawy. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że "Powstanie Warszawskie ocaliło zachodnią Europę przed komunizmem". - Powstanie udowodniło rodakom, że wszelkie formy kompromisu z okupantami są nieskuteczne" - powiedział marszałek Sejmu. Zaznaczył, że wybuch Powstania Warszawskiego powstrzymał marsz Armii Czerwonej na zachód.
Podczas uroczystości wieńce pod pomnikiem Państwa Podziemnego złożyli: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Anna Maria Anders.