Goban-Klas odwołany z KRRiT
Senat odwołał Tomasza Gobana-Klasa z funkcji członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Za jego odwołaniem głosowało 67 senatorów, przeciw było czterech,
a od głosu wstrzymało się siedmiu. Głosowanie było tajne.
Do odwołania Gobana-Klasa potrzebna była bezwzględna większość ważnych oddanych głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Goban-Klas do KRRiT był powołany przez Senat.
Pod koniec sierpnia Tomasz Goban-Klas podał się do dymisji, uzasadniając ją w piśmie do Senatu RP względami zdrowotnymi i rodzinnymi. Media ustaliły jednak, że 24 sierpnia Sąd Lustracyjny, na wniosek Rzecznika Interesu Publicznego, wszczął postępowanie lustracyjne wobec niego. 16 września sąd umorzył ten proces, przychylając się do wniosku obrony, że osoba, która rezygnuje z funkcji publicznej, nie podlega już lustracji.
21 września Goban-Klas tłumaczył powody swojej rezygnacji senackiej komisji kultury i środków przekazu. Potwierdził, że prawdziwym powodem rezygnacji są przyczyny zdrowotne i rodzinne, a nie obawa przed procesem lustracyjnym. Zapewnił, że to co napisał w oświadczeniach lustracyjnych, jest prawdą.
Komisja rekomendowała Senatowi przyjęcie rezygnacji Gobana-Klasa.
Zgodnie z procedurą, po podjęciu uchwały odwołującej rekomendowanego przez Senat członka KRRiT, izba powołuje nową osobę, która uzupełni kadencję rozpoczętą przez Gobana-Klasa. Procedura jest identyczna jak w przypadku powołania nowego członka Rady. Wnioski o powołanie konkretnej osoby na to stanowisko mogą zgłaszać grupy, w których jest co najmniej 7 senatorów. Wnioski muszą być złożone do 14 dni od dnia odwołania Gobana-Klasa.