PolskaGminna współpraca z zagranicą

Gminna współpraca z zagranicą

Blisko połowa polskich gmin utrzymuje kontakty partnerskie z gminami innych krajów. Partnerów za granicą ma ponad dwie trzecie gmin przygranicznych - wynika z badań przeprowadzonych przez OBOP na zlecenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

15.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Roman Szul z Europejskiego Instytutu Rozwoju Regionalnego komentuje: jednym z podstawowych elementów zacieśniania współpracy są wyjazdy zagraniczne członków lokalnych władz. _ To oni, personalnie, najczęściej korzystają na takich wyjazdach_ - dodał.

Za słabą jakość kontaktów międzynarodowych odpowiada brak tradycji utrzymywania związków partnerskich - uważa Ryszard Stemplowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. _ To co inni robili 500 lat, my robimy mniej niż 10 lat_ - powiedział.

Najchętniej gminy utrzymują kontakty ze swoimi odpowiednikami w Niemczech, Francji i Holandii. Niemcy i Holendrzy są także najhojniejsi i wspomagają polskie gminy. Sami pomagamy głównie gminom na Ukrainie i w Kazachstanie. Związki partnerskie ma 70% gmin z województw lubuskiego i dolnośląskiego. Najmniej zainteresowane są takimi kontaktami gminy z mazowieckiego. (reb)

gminypartnerstwowspółpraca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)