Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone
wyłącznie dla osób dorosłych.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Dziś ostatni dzień na załatwienie formalności. Wybory 2020

Głosowanie poza miejscem zamieszkania przysługuje każdemy wyborcy, który w dniu głosowania będzie przebywał w innym miejscu niż mieszka. Musi jednak dopełnić niezbędnych formalności. Jeśli tego nie zrobi, nie będzie mógł głosować poza miejscem zamieszkania.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

10.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:31

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Kto może głosować w II turze wyborów w innym miejscu, niż mieszka?

  • osoby, które dopisały się do spisu wyborców przed I turą wyborów prezydenckich 2020
  • osoby, które dopisały się do spisu wyborców do 7 lipca
  • osoby, które pobrały zaświadczenie o prawie do głosowania przed I turą wyborów (drugi egzemplarz jest przeznaczony na głosowanie w II turze)
  • osoby, które do 10 lipca uzyskają zaświadczenie o prawie do głosowania w gminie, gdzie sa wpisani do spisu wyborców

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Ostatni moment na zdobycie zświadczenia o prawie do głosowania

Do II tury wyborów zostało zaledwie kilka dni. Jeśli chcesz głosować w wyborach prezydenckich 2020 poza miejscem zamieszkania, musisz najpierw załatwić potrzebne formalności. Jeśli nie dopisałeś się do spisu wyborców w gminie, gdzie będziesz przebywać w niedzielę 12 lipca (w dniu głosowania), ani nie masz jeszcze zaświadczenia o prawie do głosowania, możesz je zdobyć do 10 lipca.

W piątek 10 lipca upływa ostateczny termin pobierania zaświadczeń o prawie do głosowania, które umożliwiają oddanie głosu w każdym lokalu w Polsce i za granicą, a także na polskim statku morskim. Dokument ten trzeba odebrać osobiście w gminie, gdzie jesteśmy wpisani do spisu wyborców.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Uwaga!

Należy też pamiętać, że wyborca, który decyduje się na głosowanie poza miejscem zamieszkania i któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, jest z urzędu skreślany ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. Trzeba więc uważać, by nie zgubić zaświadczenia, ponieważ drugiego już nie dostaniemy, a bez zaświadczenia o prawie do głosowania nie będziemy mogli ani głosować w miejscu, gdzie mieszkamy, ani poza miejscem zamieszania.

Zobacz także
Komentarze (1)