Jak wygląda głosowanie poza miejscem zamieszkania? Wybory 2020
Kto może głosować poza miejscem zamieszkania? Co musi zrobić? I ile czasu jeszcze zostało na załatwienie formalności?
Jak wygląda głosowanie poza miejscem zamieszkania?
II tura wyborów prezydenkich odbędzie się już 12 lipca. Co trzeba zrobić, żeby zagłosować w innym miejscu, niż mieszkamy? Gdzie i kiedy musimy to zgłosić?
Osoby, które zamierzają głosować poza miejscem zamieszkania, a nie dopisały się do spisu wyborców w gminie, w której będą przebywać w niedzielę 12 lipca, podczas II tury wyborów prezydenckich, muszą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Mają na to jeszcze 2 dni. Ostateczny termin mija w piątek 10 lipca.
Zaświadczenie o prawie do głosowania należy pobrać osobiście w urzędzie gminy, w której figurujemy w spisie wyborców.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania w wyborach prezydenckich 2020
Mając zaświadczenie o prawie do głosowania, możemy oddać głos w dowolnym lokalu wyborczym w kraju i za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Jeśli jednak zgubimy, zniszczymy zaświadczenie o prawie do głosowania lub zostanie nam ono ukradzione, niestety nie przysługuje nam kolejne. Urząd nie wydaje duplikatu. Tym samym nie będziemy mogli głosować wyborach prezydenckich 2020 w żadnym lokalu wyborczym. Co ważne, nieie będzie to możliwe nawet w miejscu zamieszkania. A to dlatego, że w momencie złożenia wniosku o zaświadczenie o prawie do głosowania, jesteśmy automatycznie skreślani z listy wyborców.
Kto może głosować poza miejscem zamieszkania?
Głosowanie poza miejscem zamieszkania przysługuje każdemu, kto ma pełne prawa wyborcze i ukończone 18 lat. Może głosować poza miejscem zamieszkania, jeśli np. wyjeżdża na wakacje lub służbowo.