Trwa ładowanie...
d4n2djm

Głosowanie korespondencyjne. Czy jest dla wszystkich? Wybory 2020

Czy każdy może głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich 2020? Czy są wyjątki? Czy głosowanie korespondencyjne jest dla wszystkich?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Głosowanie korespondencyjne. Czy wszyscy mogą głosować korespondencyjnie?
Głosowanie korespondencyjne. Czy wszyscy mogą głosować korespondencyjnie? (Pixabay)
d4n2djm

W głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 będą mogli wziąć udział wszyscy uprawnieni do głosowania obywatele Polski, którzy zgłoszą chęć głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z Ustawą z 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego, „Wyborca może głosować korespondencyjnie”.

Są tylko dwa wyjątki, gdy - zgodnie z Ustawą z 2 czerwca 2020 - głosowanie korespondencyjne nie może się odbyć:

  • Głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w odrębnych obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takiego zakładu i aresztu oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.
  • Głosowania korespondencyjnego za granicą nie przeprowadza się także w państwach, na terytorium których nie ma możliwości organizacyjnych, technicznych lub prawnych przeprowadzenia głosowania w takiej formie.
d4n2djm

Głosowanie korespondencyjne. Wyborca może głosować korespondencyjnie

Głosowanie korespondencyjne nie jest nowością w Polsce. Od kilku lat tak właśnie mogą głosować w wyborach osoby niepełnosprawne. Od marca 2020 możliwość głosowania korespondencyjnego rozszerzono na osoby pozostające w izolacji, odbywające kwarantannę i mające skończone 60 lat. Podczas wyborów prezydenckich 2020 ma ono objąć wszystkich wyborców, którzy zgłoszą chęć głosowania korespondencyjnego.

Głosowanie korespondencyjne. Uwaga na adres

Aby zagłosować korespondencyjnie w wyborach 2020, które odbędą się 28 czerwca, należy zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do komisarza wyborczego najpóźniej do 16 czerwca. Należy to zrobić elektronicznie przez platformę ePUAP lub poprzez urząd gminy, w której znajdujemy się w spisie wyborców.

d4n2djm

W zgłoszeniu należy podać adres, na który ma zostać dostarczony pakiet wyborczy. Należy jednak pamiętać, jak przypomina serwis RP, że "wskazywany w zgłoszeniu chęci głosowania korespondencyjnego adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców. Może to być inny adres, niż adres pod którym wyborca został wpisany w spisie wyborców, lecz musi to być adres z obszaru tej samej gminy".

Głosowanie korespondencyjne. Ten sam adres w czasie pierwszej i drugiej tury wyborów 2020

"Zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego dotyczy wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzanych w Polsce w 2020 r. Oznacza to, że w przypadku ewentualnego przeprowadzania drugiej tury wyborów i ponownego głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu chęci głosowania korespondencyjnego dokonanym przed pierwszym głosowaniem" - czytamy na stronie gov.pl.

Glosowanie korespondencyjne. Wyborcy dostaną pakiety wyborcze

Osoby uprawnione do głosowania, które zgłoszą chęć głosowania korespondencyjnego, otrzymają na wskazany adres na terenie gminy, w której są w spisie wyborców, pakiety wyborcze. Te będą zawierały: kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, a także instrukcję głosowania i kopertę zwrotną. Po oddaniu głosu i wypełnieniu oświadczenia, zaklejoną kopertę będzie trzeba dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby do obwodowej komisji wyborczej.

d4n2djm

Zobacz wideo: Koronawirus w Polsce. Leszek Balcerowicz o Łukaszu Szumowskim: Skompromitowany moralnie

d4n2djm

Podziel się opinią

Share
d4n2djm
d4n2djm
Więcej tematów