Głosowanie korespondencyjne a Kodeks wyborczy. Ważne daty. Wybory 2020

Możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach wprowadzono do Kodeksu wyborczego już w 2011 roku. W tym roku, w wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, wyborcy mogą też głosować korespondencyjnie. Nadchodzące wybory można zatem określić mianem hybrydowych - głosowanie będzie się odbywać i w lokalach wyborczych, i korespondencyjnie.

Głosowanie korespondencyjne a Kodeks wyborczy. Ważne daty. Wybory 2020
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

Głosowanie korespondencyjne a Kodeks wyborczy

Jako pierwsi z możliwości głosowania w sposób korespondencyjny mogli skorzystać Polacy mieszkający za granicą. Tę zmianę wprowadzono w Kodeksie wyborczym w 2011 roku. Następnie prawo to nadano także osobom niepełnosprawnym. W 2014 roku pojawiła się poprawka, dotycząca możliwości głosowania korespondencyjnego przez wszystkich obywateli Polski, ale ten zapis uchylono w 2018. Od tego czasu tylko osoby z orzeczeniem niepełnosprawności mogły głosować korespondencyjnie.

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce, została wprowadzona tzw. Tarcza antykryzysowa, a wraz z nią zmiana w Kodeksie wyborczym, dająca prawo do głosowania korespondencyjnego także osobom odbywającym kwarantannę lub pozostającym w izolacji oraz osobom starszym, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat.

Wybory prezydenckie, które miały się odbyć 10 maja, miały zostać przeprowadzone tylko w formie korespondencyjnej. Jeśli w życie weszłaby Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych w 2020 roku, po raz pierwszy wprowadzono by w Polsce powszechne wybory w formie korespondencyjnej. Głosowanie korespondencyjne miało być jedyną możliwością oddania głosu. Ustawa ta została odrzucona przez Senat, a wybory nie odbyły się 10 maja.

Wybory 2020 odbędą się za to 28 czerwca i - zgodnie z Ustawą z 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego - "Wyborca może głosować korespondencyjnie”.

Wybory 2020 i głosowanie korespondencyjne

Według Kodeksu wyborczego zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić komisarzowi wyborczemu najpóźniej 15 dni przed wyborami (w przypadku osób, które będą odbywały kwarantannę w dniu wyborów – 5 dni wcześniej). Osoby, które będą chciały głosować korespondencyjnie w wyborach 2020 mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do 16 czerwca. Dla osób przebywających na kwarantannie lub poddanych izolacji graniczna jest data 23 czerwca. Jednak w sytuacji, gdy ktoś rozpoczął kwarantannę po 23 czerwca, może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej w piątek 26 czerwca.

Aby zagłosować korespondencyjnie wyborca musi otrzymać pakiet wyborczy Kodeks wyborczy podaje termin, w jakim pakiet wyborczy musi zostać dostarczony do wyborcy. Ma się to odbyć najpóźniej 6 dni przed zarządzoną datą wyborów. W przypadku osób podlegających obowiązkowej kwarantannie, pozostających w izolacji lub izolacji w warunkach domowych, pakiet wyborczy może być dostarczony nie później niż 2 dni przed dniem wyborców. Wyborcy, którzy będą głoswać korespondencyjnie w wyborach 2020, otrzymają pakiety wyborcze do 23 czerwca, a w przypadku osób podlegających kwarantannie, które zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego po 16 czerwca - do 26 czerwca.

Zobacz wideo: Koronawirus w Polsce. Leszek Balcerowicz o Łukaszu Szumowskim: Skompromitowany moralnie

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)