PolskaGłód na Madagaskarze. Pół miliona najmłodszych dzieci niedożywionych

Głód na Madagaskarze. Pół miliona najmłodszych dzieci niedożywionych

Ksiądz Jean Chry który od lat pomaga ludności zamieszkującej centralną cześć Madagaskaru, udzielił w Radiu Watykańskim wstrząsającego wywiadu. Duchowny mówił, że susza w tym regionie stała się przyczyną potężnej klęski głodowej. Ludzie by przeżyć jedzą liście kaktusa.


Głód na Madagaskarze. Pół miliona najmłodszych dzieci niedożywionych
Głód na Madagaskarze. Pół miliona najmłodszych dzieci niedożywionych
Źródło zdjęć: © PAP
oprac. MDR

- Klimat jest naprawdę suchy, w tym roku nie spadła jeszcze ani jedna kropla deszczu. Bieda pogłębia się z dnia na dzień, wiele dzieci umiera z głodu. Czasami przybywa pomoc z zewnątrz, ale nie zaspakaja ona podstawowych potrzeb ludności. Docierające wsparcie często grabione jest przez oszustów - relacjonował ks. Chrys w Radiu Watykańskim.

Z informacji napływających z Madagaskaru wynika, że wskutek czterdziestoletniej suszy, która uniemożliwia uprawy rolne, pół miliona dzieci cierpi z powodu skrajnego niedożywienia.

Madagaskar. By przeżyć, jedzą liście kaktusa

Opis rzeczywistości Madagaskaru przedstawiony przez kapłana w niczym nie przypomina docierających do zachodnich mediów zdjęć nadmorskich kurortów z rajskimi plażami. Ks. Chrys podkreśla, że krajem rządzą skorumpowani politycy, którzy nic nie robią sobie z tragedii narodu.

- By przetrwać ludzie jedzą liście kaktusa. Nie ma na nim nawet owoców, wszystko jest wyschnięte - opowiadał duchowny. - To służy jako główne pożywienie oraz po to, żeby wydobyć choć trochę potrzebnej wody - mówił.

Ksiądz podkreślił, że ludzie którymi się opiekuje znajdują się w skrajnie dramatycznej sytuacji. Nie wystarcza im modlitwa o nadejście deszczu potrzebują realnej pomocy, bez której nie będą w stanie przeżyć. Salezjanin zaapelował na antenie o środki, które pozwolą mu kontynuować misję.

"Talibowie chodzili i bili ludzi". Kulisy wielkiej ewakuacji z Kabulu

Źródło: Polsat News

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (59)