Trwa ładowanie...

Gingrich wycofał się z republikańskich prawyborów

Newt Gingrich, były przewodniczący Izby Reprezentantów USA, zrezygnował formalnie z dalszego kandydowania do nominacji prezydenckiej w Partii Republikańskiej (GOP), na którą od dawna nie miał już szans.

Gingrich wycofał się z republikańskich prawyborówŹródło: PAP/EPA, fot: Jim Lo Scalzo
d38plhb
d38plhb

Gingrich ogłosił swoją decyzję w środę na konferencji prasowej w Waszyngtonie, chociaż zapowiadał ją już wcześniej.

Kto zagrozi Romney'owi?

W republikańskich prawyborach udało mu się wygrać tylko w dwóch stanach: rodzinnej Georgii i Karolinie Południowej. Zdobył tylko 137 delegatów na partyjną konwencję przedwyborczą w Tampa na Florydzie, gdzie GOP nominuje swego kandydata do Białego Domu.

Jest to kilkakrotnie mniej niż Mitt Romney, który praktycznie jest już kandydatem GOP na prezydenta, chociaż do formalnego zatwierdzenia swej nominacji musi jeszcze zdobyć kilkuset delegatów w następnych rundach prawyborów. Delegatów przydziela się w zależności od wyników prawyborów w poszczególnych stanach.

d38plhb

Po wcześniejszym wycofaniu się Ricka Santoruma i w środę Gingricha, o nominację ubiega się jeszcze kongresmen z Teksasu Ron Paul. Zdobył on jednak tylko 80 delegatów i nie jest w stanie zagrozić Romney'owi.

Architekt "rewolucji republikańskiej"

Gingrich, architekt "rewolucji republikańskiej" w Kongresie w latach 90. i czołowy konserwatywny ideolog GOP, przez pewien czas miał w sondażach poparcie większe niż popierany przez establishment Romney.

W prawyborach jednak nie uzyskał dobrych wyników, do czego przyczyniły się jego niefortunne wypowiedzi. Obiecywał m.in., że jako prezydent doprowadzi do zbudowania "kolonii ludzkiej" na Księżycu. Stało się to tematem dowcipów w satyrycznych programach telewizyjnych.

Nieudana kampania wpędziła Gingricha w długi - musi teraz zwrócić wierzycielom 4,3 miliona dolarów. Na pożegnalnej konferencji Gingrich powiedział, że każdy republikański kandydat jest lepszy od prezydenta Obamy, którego nazwał "najbardziej radykalnym, lewicowym prezydentem w historii USA".

Było to pośrednie poparcie dla Romney'a. Zdaniem obserwatorów, Gingrich nie wyraził tego wprost, gdyż liczył na wspólne wystąpienie z faworytem Republikanów. Sztab Romney'a dał mu jednak do zrozumienia, że jego publiczne poparcie nie jest potrzebne.

d38plhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38plhb
Więcej tematów