Gigantyczne wydatki wojenne
Oczekiwany wzrost kosztów obecności wojskowej USA w Iraku i Afganistanie do łącznie 300 mld dolarów oznacza, że w przeliczeniu na jednego żołnierza wojenne wydatki Pentagonu są obecnie większe niż w trakcie poprzednich konfliktów - napisała agencja AP, powołując się na ekspertów.
Ich zdaniem, na tę sytuację składają się wyrafinowany technicznie sprzęt bojowy, koszty opłacenia i ochrony nowoczesnego żołnierza oraz globalny charakter wojny z terroryzmem.
Wzrost wydatków wpjskowych
Pod każdym względem wydatki wojskowe poszły od czasu wojny nad Zatoką Perską gwałtownie w górę. Dzieje się tak głównie dlatego, że wojskowość coraz bardziej przekształca się w mikrokosmos całej gospodarki - powiedział AP Loren B. Thompson, specjalista od spraw militarnych w konserwatywnym Lexington Institute.
Jak zaznaczył, wprowadzenie w 1973 roku przez prezydenta Richarda Nixona zaciągu ochotniczego zamiast powszechnego poboru zmusiło siły zbrojne do rywalizowania na rynku pracy z sektorem prywatnym oraz tym samym do zwiększenia zachęt finansowych dla żołnierzy.
Podstawowym problemem armii całkowicie ochotniczej jest konieczność przekonania ludzi z klasy średniej, by ryzykowali swe życie za płacę klasy średniej - tak więc cena każdego żołnierza wzrasta - dodał Thompson.
4,3 mld dolarów miesięcznie
Według oficjalnych informacji rządowych, wojna w Iraku kosztuje około 4,3 mld dolarów miesięcznie, zaś wojna w Afganistanie dalsze 800 mln USD. Środki te potrzebne są między innymi na paliwo, amunicję, dodatki dla żołnierzy za niebezpieczną służbę oraz na naprawy bądź zastępowanie zużytego sprzętu.
Jak podaje Kongresowa Służba Badań, mniej więcej tyle samo - przy uwzględnieniu korekty inflacyjnej - przeznaczano średnio miesięcznie w latach 1965-75 na wojnę w Wietnamie. Porównanie to nie jest jednak całkowicie trafne, bowiem podczas przypadającego na lata 1967-70 apogeum zaangażowania militarnego USA w Indochinach jego finansowe koszty były znacznie większe.
Administracja prezydenta George'a W. Busha ma nadzieję, że wzorem Wietnamu obecność wojskowa USA w Iraku zostanie z czasem zredukowana.
Według danych wspomnianej Służby, amerykańskie wydatki na wojnę w Wietnamie zamknęły się kwotą 623 mld dolarów z uwzględnieniem korekty inflacyjnej.
Nadzwyczajne dotacje
Jeśli Kongres zatwierdzi złożony w tym tygodniu przez Busha wniosek o kolejną nadzwyczajną dotację na wojnę z terroryzmem w wysokości 81,9 mld dolarów, to wydatki USA na działania militarne po zamachach 11 września sięgną połowy puli wietnamskiej. Do tej pory Kongres zatwierdził wydanie na operacje wojskowe w Iraku i Afganistanie łącznie 228 mld dolarów, co sfinansowano wyłącznie z pożyczek.
Amerykanie mają w tej chwili w Iraku i Afganistanie 170 tysięcy żołnierzy, ale w najbliższych tygodniach ich liczba ma się zmniejszyć do 155 tysięcy w ramach niewielkiej powyborczej redukcji w Iraku. W szczytowym momencie konfliktu indochińskiego w Wietnamie i okolicznych państwach stacjonowało ponad pół miliona żołnierzy USA.
Spośród żądanych obecnie przez Busha 81,9 mld USD Pentagon ma otrzymać 74,9 mld. 12 mld przeznaczy się na naprawy lub odtworzenie sprzętu, w tym 3,3 mld na opancerzenie ciężarówek i inne wyposażenie ochronne.