Giertych: ograniczmy udział młodzieży w dyskotekach
Liga Polskich Rodzin proponuje wprowadzenie "godziny bezpieczeństwa" dla nieletnich. Według projektu LPR, gminy mogłyby zakazywać im przebywania poza domem po określonej godzinie. Minister edukacji Roman Giertych proponuje ograniczenie udziału nastolatków w dyskotekach, gdzie - jak podkreśla - mają łatwy dostęp do alkoholu i narkotyków.
Roman Giertych powiedział, że te przepisy mają umożliwić ograniczenie udziału dzieci w imprezach, które mają charakter demoralizujący. Dodał, że radni, którzy mieliby wątpliwości co do wprowadzenia "godziny bezpieczeństwa", mogliby poddać ten pomysł pod lokalne referendum.
Samorządy będą decydować na jakim obszarze będzie obowiązywać "godzina bezpieczeństwa". Rady gmin będą mogły w uchwałach określać wiek osób nieletnich podlegających ograniczeniu przebywania w miejscach publicznych oraz godziny, w których zakaz będzie obowiązywać.
Zgodnie z projektem, policjanci zyskają prawo zatrzymywania nieletnich przebywających w porze nocnej w miejscach publicznych bez opieki osoby dorosłej oraz umieszczania ich w policyjnej izbie dziecka do czasu przekazania ich pod opiekę rodziców lub opiekunów prawnych.
Roman Giertych zapowiedział, że jeżeli samorządy nie będą decydowały się na wprowadzenie godziny bezpieczeństwa, to trzeba będzie zastanowić się nad odgórnym nakazem w tej sprawie.
Przypomniał, że inicjatywy podobne do "godziny bezpieczeństwa" podjęto w przeszłości w niektórych gminach. Na przykład w Radomiu była słynna akcja "Małolat", która upadła z powodu braku podstaw prawnych. Sąd administracyjny uchylił uchwałę rady gminy z tego powodu - powiedział minister edukacji.
Giertych pytany, czy nieletni, którzy nie podporządkują się nowym przepisom wprowadzającym "godzinę bezpieczeństwa" będą karani, odpowiedział, że nie, gdyż nie jest to wykroczenie. Podkreślił, że nie chodzi mu o karanie nieletnich, lecz o roztoczenie opieki nad nimi.
Giertych poinformował, że projekt "Godzin bezpieczeństwa" powstał pod rządowym patronatem i stanowi element programu "Zero tolerancji dla przemocy". Wyjaśnił, że został złożony u marszałka Sejmu jako projekt poselski ze względu na krótszą ścieżkę legislacyjną jakiej podlegają takie projekty w stosunku do projektów ministerialnych.
W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustaw czytamy, że "potrzeba wprowadzenia takiego rozwiązania wynika z faktu, że wśród dzieci i młodzieży wzrasta liczba zjawisk patologicznych: zwiększa się liczba zagrożonych uzależnieniami, uczestniczących w grupach psychomanipulacyjnych, popełniających czyny karalne, nasila się agresja i przemoc".