PolskaGiertych: nie dyskryminować chorych maturzystów

Giertych: nie dyskryminować chorych maturzystów

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych zaapelował, za pośrednictwem mediów, do okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) o stworzenie odpowiednich warunków zdawania egzaminów maturalnych uczniom chorym, tak by nie czuli się oni dyskryminowani; podkreślił, że więcej w tym roku zrobić nie może.

17.04.2007 | aktual.: 23.04.2007 10:54

O wprowadzenie regulacji prawnych, które w sposób jednoznaczny określą zasady uczestnictwa w egzaminach osób chorych lub czasowo niesprawnych, a jednocześnie będą zgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa oraz zakazem dyskryminacji, wystąpił w liście do ministra edukacji Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

Minister ocenił, że to dobra rada ale zaznaczył, iż ewentualnych zmian w prawie nie da się wprowadzić przed tegorocznymi maturami. Zaczynają się one 4 maja.

W liście Kochanowski zwrócił się do ministra także o podjęcie interwencji w sprawie chorej na cukrzycę maturzystki z Wrocławia Kasi Kucaj. Jak napisał Rzecznik, dyrekcja szkoły, w której uczy się maturzystka oraz Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu nie wyraziły zgody na wniesienie przez nią na salę w czasie egzaminów pisemnych glukometru. Tymczasem zgodnie ze wskazaniami medycznymi, Kasia zmuszona jest do częstej kontroli poziomu cukru we krwi.

Uczennicę de facto zmuszono do złożenia podania o możliwość zdawania pisemnego egzaminu maturalnego w osobnej sali, przed specjalnie do tego powołaną komisją co - poza wątpliwością - stanowić będzie dla niej dodatkowe obciążenie psychiczne - napisał RPO. Według niego, sytuacja ta jest przykładem dyskryminacji ucznia ze względu na stan zdrowia.

We wtorek podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP)
, Janusz Kochanowski i dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej (CKE) Marek Legutko mówili, że maturzyści z problemami zdrowotnymi powinni mieć możliwość zdawania egzaminów razem ze swoimi rówieśnikami.

RPO powtórzył, że zapis w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów dotyczący chorych maturzystów powinien być interpretowany w sposób racjonalny i w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem.

Legutko zapowiedział zaś, że CKE będzie uważniej przyglądać się problemowi zdawania matur przez dzieci z dysfunkcjami. Zadeklarował także, że będzie organizować szkolenia, o tym, jak rozsądnie stosować istniejące przepisy. Na konferencji poinformowano również, że minister edukacji zwrócił się do dyrektora szkoły, w której uczy się Kasia, by mogła ona zdawać egzamin razem z rówieśnikami.

WOŚP za pieniądze zebrane podczas organizowanych przez siebie akcji zakupiła 2 tys. pomp insulinowych dla chorych na cukrzycę dzieci. Szef Orkiestry, Jurek Owsiak, podkreślił na wtorkowej konferencji, że dzięki działaniom WOŚP Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym powszechnie leczy się pompami insulinowymi najmłodsze dzieci.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)