Trwa ładowanie...
d34isq5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gernot Erler: takiego rozwoju wypadków Putin nie przetrwałby u siebie w domu

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler (SPD) powiedział, że decyzja UE o wzmocnieniu presji na prezydenta Władimira Putina jest słuszna, lecz nie należy oczekiwać szybkich rezultatów tej polityki; trzeba nadal dążyć do rozmów. Polityk ostrzegł również przed powstaniem "politycznej luki" - oczekiwań Europy i tego, co realnie może zrobić prezydent Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prorosyjscy separatyści
Prorosyjscy separatyści (AFP, Fot: Bulent Kilic)
d34isq5

- Sankcje nie odniosą natychmiastowego skutku; potrzeba na to czasu. Po drugie, w Rosji umacniają się nastroje "oblężonej twierdzy", zgodnie z dewizą - może jest to dla nas szansa na uniezależnienie się od Zachodu? - wyjaśnił polityk niemieckiej SPD. - Same sankcje nie wystarczą - zaznaczył Erler w rozmowie z telewizją publiczną ARD.

Pełnomocnik ostrzegł przed powstaniem "politycznej luki". - Czego oczekujemy? Czy realne są oczekiwania, że Putin powie: OK, przestaję popierać separatystów i przyglądam się, jak armia ukraińska odnosi nad nimi zwycięstwo. Takiego rozwoju wypadków Putin nie przetrwałby u siebie w domu. To nie jest realistyczny scenariusz - powiedział Erler.

Rozwiązaniem: rozejm i negocjacje?

d34isq5

Polityk SPD przypomniał o zapewnieniach Zachodu, że konfliktu na Ukrainie nie można rozwiązać środkami militarnymi, lecz tylko za pomocą środków politycznych. - Musimy teraz zintensyfikować kontakty z Ukrainą, by doprowadzić do zawieszenia broni i wdrożyć negocjacje - zapowiedział. Jego zdaniem "nie unikniemy przy tym udziału w tych rozmowach separatystów". Zauważył, że nadal istnieje grupa kontaktowa pod kierownictwem OBWE. - Musimy zabiegać też o powstanie innej płaszczyzny rozmów - ocenił.

Rosyjska propaganda

Erler zwrócił uwagę na "straszną skalę" rosyjskiej propagandy, która ogarnęła także klasę polityczną w Rosji. "Fałszowanie rzeczywistości", jakie ma miejsce, jest groźne dla Rosji, ponieważ kraj ten traci zdolność postrzegania realiów - ostrzegł polityk.

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła we wtorek, że uchwalenie sankcji sektorowych było konieczne ze względu na aneksję Krymu i destabilizację wschodniej Ukrainy.

d34isq5

Podziel się opinią

Share

d34isq5

d34isq5
Więcej tematów