Trwa ładowanie...

Gerhard Ludwig Mueller nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary

Benedykt XVI mianował dotychczasowego biskupa Ratyzbony Gerharda Ludwiga Muellera prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Zastąpi on amerykańskiego kardynała Williama Josepha Levadę, który złożył rezygnację przed rokiem. To najważniejsza zmiana w Kurii Rzymskiej w ostatnich latach.

Gerhard Ludwig Mueller nowym prefektem Kongregacji Nauki WiaryŹródło: AP, fot: Lennart Preiss
d2spizt
d2spizt

Ogłoszona przez Watykan nominacja dla biskupa Ratyzbony, podniesionego jednocześnie przez papieża do rangi arcybiskupa, nie jest zaskoczeniem, gdyż był on wymieniany jako niemal pewny następca kardynała Levady.

64-letni arcybiskup Gerhard Ludwig Mueller, doktor teologii dogmatycznej uważany jest za jedną z najbardziej zaufanych, najwierniejszych osób w otoczeniu Benedykta XVI. Wcześniej powierzono mu między innymi wydanie wszystkich dzieł papieża.

Zgodnie z jego decyzją niemiecki dostojnik będzie nie tylko kierować najważniejszą watykańską kongregacją, ale także Papieską Komisją Ecclesia Dei do spraw dialogu z lefebrystami, Papieską Komisją Biblijną i Międzynarodową Komisją Teologiczną.

Obserwatorzy zauważają, że w kluczowym momencie dla Watykanu, wstrząsanego poważnym kryzysem i skandalem z wyciekiem tajnych dokumentów, papież mianował szefem potężnej kongregacji, czuwającej nad przestrzeganiem doktryny katolickiej, swego rodaka, z którym - jak się podkreśla - łączy go nie tylko wspólnota języka, ale także pełne zaufanie.

d2spizt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2spizt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj