Geremek: nie dopuśćmy, by Polska stała się przykładem nietolerancji
Polski eurodeputowany Bronisław Geremek
ostrzegł na łamach niemieckiego dziennika "Die Welt", że Polska,
uważana jeszcze rok temu za ostoję wartości tworzących fundament
Europy, może stać się "typowym przykładem nietolerancji i
lekceważenia praw mniejszości" w Europie.
W komentarzu opublikowanym wydaniu gazety Geremek napisał, że na dotychczasowym wizerunku Polski - kraju, który przystąpił do UE nie tylko dlatego, żeby otrzymać pieniądze z Brukseli, lecz także by wnieść swoje doświadczenia walki o wolność, pojawiły się "głębokie rysy".
Następstwem tego była rezolucja Parlamentu Europejskiego; jej autorzy uznali Polskę za kraj, w którym nastąpił wzrost nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią. (W rezolucji z 15 czerwca Polska została wymieniona obok Belgii, Francji i Niemiec).
"Boli mnie to, że taka rezolucja została przyjęta. Parlament Europejski miał jednak prawo do tak krytycznej reakcji na wypowiedzi przedstawicieli polskiego rządu" - napisał Geremek. Wypowiedzi te pozostają "w głębokiej sprzeczności" z europejskimi standardami kultury politycznej, jak również polskiej tradycji tolerancji - ocenił eurodeputowany.
Geremek wyjaśnił, że autorami krytykowanych wypowiedzi są przedstawiciele "jednej z partii koalicyjnych", wywodzący się ze "skrajnie ksenofobicznej i antysemickiej organizacji młodzieżowej". "(Wypowiedzi) pochodzą nie z marginesu społeczeństwa, jak dzieje się to także w innych krajach, lecz od przedstawicieli partii rządowej" - podkreślił polski eurodeputowany.
Geremek napisał, że z "wielką troską" obserwuje wypowiedzi tego rodzaju. "W Europie demokratyczną normą stało się respektowanie mniejszości, także seksualnych" - dodał. Jego zdaniem, jeżeli Polska nie dopasuje się do "pewnych standardów kulturowych", będzie musiała za to zapłacić.
Najważniejszym aktualnym zadaniem jest - zdaniem Geremka - "przywrócenie Polsce jej dawnego blasku". "Musimy przypominać o tym, co Polska osiągnęła dla europejskiej idei wolności. Nie możemy dopuścić do tego, żeby nas kraj stał się typowym przykładem nietolerancji i lekceważenia praw mniejszości" - napisał Geremek.
Były szef polskiej dyplomacji opowiedział się za "mądrą polityką kontynuacji" w polityce zagranicznej. Skrytykował wypowiedź "czołowego polityka obozu rządzącego" o "odzyskaniu" MSZ. Zdaniem Geremka taka ocena jest próbą przekreślenia osiągnięć ostatnich 16 lat polityki zagranicznej niepodległej Polski, kiedy to osiągnięto strategiczne cele - wejście do NATO i UE. "Dlaczego padają takie słowa? Szkodzą one naszemu krajowi. Polsce potrzebna jest mądra polityka kontynuacji" - napisał Geremek.
Jacek Lepiarz