Trwa ładowanie...
d1lbnzo

Georgette Mosbacher o słowach szefa MSZ Izraela: obraźliwe

Ambasador USA Georgette Mosbacher skomentowała najnowszy polityczny spór między Polską a Izraelem. Doszło do niego po wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Warszawie, na marginesie konferencji bliskowschodniej. Pogłębiła go wypowiedź szefa MSZ Izraela, którą Mosbacher nazwała "obraźliwą".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Georgette Mosbacher zabrała głos ws. polsko-izraelskiego konfliktu dyplomatycznego
Georgette Mosbacher zabrała głos ws. polsko-izraelskiego konfliktu dyplomatycznego (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d1lbnzo

"Między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze jak wczorajsza wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza" - napisała na swoim profilu na Twitterze Mosbacher.

Spór na linii Polska - Izrael rozgorzał po słowach premiera Netanjahu, który - jak cytowały izraelskie media - miał powiedzieć, że "Polacy współdziałali z nazistami przy Holokauście". Kancelaria premiera Izraela tłumaczyła później, że Netanjahu nie mówił o współpracy narodu polskiego z nazistami, lecz o tych Polakach, którzy takiej współpracy się dopuścili. Wyjaśnienia te nie zadowoliły jednak strony polskiej. Z wyjazdu na szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu zrezygnował premier Mateusz Morawiecki.

d1lbnzo

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o sporze z Izraelem: trzeba się szanować

Oliwy do ognia dolał w poniedziałek szef MSZ Izraela Israel Katz, który stwierdził na antenie radia, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Zobacz także: Burza na linii Polska - Izrael. Beata Mazurek zamieściła wpis

Po tych słowach premier ogłosił decyzję o rezygnacji z udziału Polski w szczycie V4. Ostatecznie szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu został odwołany.

Do polskiego MSZ została także wezwana ambasador Izraela Anna Azari.

d1lbnzo

Podziel się opinią

Share

d1lbnzo

d1lbnzo
Więcej tematów