Trwa ładowanie...
13-04-2007 14:34

Geny decydują czy tyjemy od tłustej diety


Warianty jednego genu wpływają na to, czy tyjemy na tłustej diecie - zaobserwowali naukowcy z USA.

Geny decydują czy tyjemy od tłustej diety
dv9l44x
dv9l44x

Autorzy artykułu na łamach pisma "Journal of Molecular Medicine" liczą, że w przyszłości dzięki badaniom genetycznym można będzie łatwiej identyfikować osoby o wyższym ryzyku otyłości czy chorób serca i przygotowywać im specjalne zalecenia dietetyczne.

Wszyscy znamy takich szczęśliwców, którzy mogą jeść tłuste, kaloryczne potrawy bez obawy o przytycie. Najnowsze badania naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Tufts dowodzą, że ten "dar od losu" polega na posiadaniu odpowiednich wariantów genów.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy wpływ różnych typów diet, np. diety wysokotłuszczowej, na masę ciała może zależeć od genów, autorzy pracy przebadali 2280 osób - mężczyzn i kobiet. Skupili się przy tym na jednym z genów zaangażowanych w metabolizm tłuszczów w organizmie. Jest to gen kodujący apolipoproteinę A5 (APOA5). W analizie uwzględniono płeć, wiek, aktywność fizyczną badanych osób oraz ogólną kaloryczność ich diety.

Okazało się, że u większości badanych tłusta dieta wiązała się z wyższym wskaźnikiem masy ciała i ryzykiem otyłości. Jednak w przypadku 13% osób, posiadaczy specyficznego wariantu APOA5, spożywanie dużych ilości tłuszczu nie wpływało na masę ciała i nadwagę.

dv9l44x

Zdaniem badaczy, wyniki te dowodzą, że specyficzny wariant genu APOA5 moduluje wpływ tłustej diety na masę ciała. "Wydaje się, że istnieje pewna grupa szczęśliwców, którzy mogą bez obawy jeść tłuste pokarmy i utrzymać zdrowy wskaźnik masy ciała" - komentuje jeden z autorów pracy dr Jose Ordovas. Mogą na przykład zjadać kawałek tłustego sernika zamiast kilku kromek ciemnego pieczywa o identycznej kaloryczności i nie przytyją.

Zdaniem badacza, nie oznacza to jednak, że osoby te nigdy nie przybiorą ma wadze i nie będą cierpieć na otyłość. Choć w ich przypadku kompozycja diety nie wpływa tak istotnie na przyrost masy ciała, to spożywanie nadmiaru kalorii może z czasem powodować tycie - wyjaśnia dr Ordovas.

Naukowiec przypomina też, że duże spożycie tłuszczów może potencjalnie mieć inne negatywne skutki dla zdrowia, nie tylko przybieranie na wadze. Dlatego, jego zdaniem, bardzo ważne jest, by na co dzień stosować urozmaiconą dietę, o odpowiedniej zawartości różnych składników odżywczych.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj