Gen optymistów
Już niedługo za swoje negatywne podejście do życia pesymiści będą mogli winić przodków - takie informacje podaje dzisiejsza "Polska"
Jak informuje - powołując się na brytyjskie pism "Proceedings of the Royal Society B" - niepoprawny optymizm jest zapisany w naszych genach.
Za fakt patrzenia na świat przez przysłowiowe "różowe okulary", według brytyjskich badaczy, odpowiada gen 5-HTTLPR. Znane są trzy jego warianty - jeden dłuższy i dwa krótsze. Niepoprawni optymiści to Ci, którzy odziedziczyli jego dłuższą wersję. Krótsze wiążą się z tendencjami samobójczymi i zwiększonym ryzykiem wystąpienia depresji.
Uczeni z Uniwersytetu w Essex przebadali 97 ochotników celem zbadania ich reakcji na bodźce wzrokowe, celem sprawdzenia, który gen jest u nich dominujący. Przedstawiano im obrazy podzielone na trzy kategorie - pozytywne, negatywne i neutralne.
Spośród badanych 16 osób posiadających dłuższą (czyli optymistyczną) wersję genu unikało negatywnych widoków, skupiając się dłużej na obrazach pozytywnych. Osoby wyposażone w krótszą wersję genu dłużej oglądały fotografie "negatywne" jak ludzkie zwłoki czy pająki.
Badacze uważają, iż przekłada się to bezpośrednio na życie, a "gen optymizmu" jest naturalnym mechanizmem obronnym przed stresem. Inne zdanie mają psychologowie. - Oczywiście rodzimy się z pewnymi predyspozycjami, ale ostatecznie nasze nastawienie determinuje środowisko, w jakim się wychowujemy, a także życiowe doświadczenia - mówi w rozmowie z "Polską" Małgorzata Bis, psycholożka z Centrum Medycznego LIM.
Psychologowie podkreślają, że warto być optymistą, gdyż ułatwia to życie. Według nich optymiści rzadziej chorują, szybciej wracają do zdrowia i mają mniejszą tendencję do popadania w nałogi. A ponieważ chętniej słuchają porad lekarza mają większe szanse na długie życie. A przede wszystkim szczęśliwe.