Trwa ładowanie...
Gen. Marek Tomaszycki będzie dowódcą sił zbrojnych w czasie wojny

Gen. Marek Tomaszycki będzie dowódcą sił zbrojnych w czasie wojny

Marek Tomaszycki będzie przewidziany do mianowania na stanowisko
Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych w czasie wojny - poinformowało w niedzielę prezydenckie Biuro
Bezpieczeństwo Narodowego. Możliwość wskazania kandydata na to stanowisko to jedna ze zmian
związanych z reformą kierowania armią.

Share
d78913k

W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski, na wniosek premier Ewy Kopacz, wskaże gen. broni Marka Tomaszyckiego, Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, jako kandydata do mianowania w czasie wojny na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych - podało BBN w niedzielnym komunikacie.

"Stworzenie możliwości wskazywania kandydata na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, który będzie mógł zawczasu przygotowywać się do pełnienia obowiązków, było jedną z głównych zmian wprowadzonych w ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, która weszła w życie 1 stycznia 2014 roku" - przypomina BBN.

d78913k

1 kwietnia prezydent podpisał nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony i kilku innych ustaw, która określa ramy czasowe "czasu wojny" oraz kompetencje i zadania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i kandydata do tej funkcji, a także kompetencje innych organów odpowiedzialnych za polityczno-strategiczne kierowanie obroną państwa.

Rola dowódcy

Naczelny dowódca ma przejmować dowodzenie w czasie wojny i podlegać wtedy bezpośrednio prezydentowi kierującemu obroną państwa wspólnie z rządem. Naczelny dowódca nie przejmowałby dowodzenia całymi siłami zbrojnymi, lecz tylko częścią wyznaczoną do udziału w operacji obronnej. Pozostałe zadania armii, niezwiązane bezpośrednio z operacją obronną, np. szkolnictwo wojskowe, pozostawałyby w gestii MON także w czasie wojny.

Zgodnie z przepisami kandydat wskazany na naczelnego dowódcę na czas wojny w ramach swoich przygotowań będzie mógł m.in. brać udział w strategicznych grach i ćwiczeniach obronnych, planowaniu użycia Sił Zbrojnych do obrony państwa oraz w przygotowywaniu wojennego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi.

Podpisując ustawę Komorowski podkreślał, że nowe przepisy przerywają okres niemożności doregulowania kwestii kierowania państwem w warunkach kryzysu wojennego. - Ta ustawa uzbraja państwo polskie w realną zdolność do skutecznego i szybkiego reagowania na różne ewentualne zagrożenia kryzysowe - mówił. W jego ocenie ustawa umożliwia dobre wykorzystanie potencjału Sztabu Generalnego na rzecz wzmocnienia roli prezydenta w wypadku zagrożenia wojennego; umacnia też rolę cywilnego ministra obrony w systemie reagowania kryzysowego.

d78913k

Kim jest generał?

Gen. Marek Tomaszycki od 1 stycznia 2014 roku jest Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych; wcześniej od maja 2013 roku pełnił stanowisko dowódcy operacyjnego SZ. Od listopada 2011 r. był szefem szkolenia Wojsk Lądowych. W latach 2004-2005 służył w Iraku jako szef oddziału szkolenie Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W okresie marzec - listopad 2007 roku był dowódcą pierwszej zmiany PKW w Afganistanie. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, Gwiazdą Iraku.

Zobacz także - Polska armia pokazała nowy śmigłowiec:

d78913k

Podziel się opinią

Share
d78913k
d78913k
Więcej tematów