Trwa ładowanie...

Gen. Henrykowi Jasikowi przywrócono świadczenie emerytalne

Gen. Henrykowi Jasikowi przywrócono utracone w 2017 roku świadczenia emerytalne - taką decyzję podjął sąd. Wcześniej wojskowemu odebrano je na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało odwołanie się od tej decyzji.

Gen. Henryk Jasik Gen. Henryk Jasik Źródło: East News, fot: STEFAN MASZEWSKI
ddk8ers
ddk8ers

Generał Henryk Jasik znany jest m.in. z udziału w operacji "Samum". Została ona przeprowadzona w 1990 roku w Iraku. Ściśle tajna akcja polegała na ewakuacji funkcjonariuszy instytucji wywiadowczych USA. Została przeprowadzona przez polski wywiad (ZW UOP).

Gen. Henryk Jasik o rozprawie sądowej

"Ustawa dezubekizacyjna dotyczy wszystkie osoby pracujące przed 1989 rokiem w komunistycznym aparacie represji" - czytamy na portalu Onet.pl. Zmniejszyła ona emerytury z 1 700 zł do 1 200 zł m.in. tym osobom, które wzięły udział w operacji i "Samum". Jedną z takich osób jest gen. Henryk Jasik.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przekazał on, że "tak, szedłem do służby w PRL. Tak, awansowałem w niej za poprzedniego systemu. Ale w 1990 r. zostałem zweryfikowany. Ukarano wszystkich".

Gen. Jasikowi przywrócono świadczenie emerytalne, które ten stracił w 2017 roku. Przypomnijmy, że rozprawa wojskowego odbyła się przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście.

ddk8ers

- Sąd pozwolił mi przypomnieć moją drogę życiową i służbową. Potem po prostu ogłosił, że należy przywrócić mi uprawnienia emerytalne utracone w 2017 r - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Henryk Jasik.

Na tym jednak sprawa się nie kończy, jak poinformował portal Onet.pl, MSWiA zapowiedziało odwołanie się od tej decyzji sądu.

W 2020 roku Izba Pracy Sądu Najwyższego przyjęła uchwałę, z której wynika, że sąd decydując o odebraniu danemu funkcjonariuszowi części uposażenia, musi brać pod uwagę nie tylko jego służbę w ugrupowaniach PRL, ale także jego indywidualne działania.

Ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury dla wielu osób

"Przyjęta w 2016 r. ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury i renty kilkudziesięciu tysiącom osób do poziomu emerytury minimalnej świadczenia. Objęła jednak nie tylko byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, ale także pracowników m.in. resortu spraw wewnętrznych, Ministerstwa Obrony czy Wojsk Ochrony Pogranicza" - czytamy na portalu money.pl.

ddk8ers

Serwis dodał, że "ustawa objęła także osoby, które ze służbami PRL miały do czynienia jedynie przez kilka miesięcy, by przez kolejnych kilkanaście służyć III RP". W związku z tym wcześniej świadczenia odebrano m.in. oficerom, którzy ewakuowali Amerykanów z Iraku w 1990 roku.

Zobacz też: Leszek Miller żartuje z Jacka Sasina. "Ma taką szczęśliwą rękę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddk8ers
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddk8ers
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj