Trwa ładowanie...
d3grexr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gen. Breedlove: transfer uzbrojenia nie naruszy aktu stanowiącego NATO-Rosja

W opublikowanym wywiadzie naczelny dowódca sił NATO w Europie wyraził opinię, że planowane rozmieszczenie w Polsce i krajach bałtyckich sprzętu dla brygady pancernej nie będzie sprzeczne z aktem stanowiącym o podstawach stosunków NATO z Rosją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pentagon rozważa przesunięcie do Europy Wschodniej ciężkiego uzbrojenia, w tym m.in. czołgów
Pentagon rozważa przesunięcie do Europy Wschodniej ciężkiego uzbrojenia, w tym m.in. czołgów (PAP/EPA, Fot: Yun Suk-Bong)
d3grexr

Propozycja ta jest całkowicie zgodna z wymogami zawartego w 1997 roku porozumienia, gdyż chodzi o "jednostkę wystarczająco małą i porozdzielaną na różne miejsca stacjonowania" - powiedział niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) amerykański generał Philip Breedlove.

Jak przypomniał, w akcie stanowiącym NATO zobowiązało się, że nie będzie zwiększać swego potencjału obronnego poprzez rozmieszczanie na stałe w Europie Wschodniej istotnych sił bojowych.

Ciężki sprzęt z USA w Europie Wschodniej

d3grexr

W ramach odstraszania ewentualnej agresji rosyjskiej Pentagon rozważa przesunięcie do Europy Wschodniej ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgów i innych wozów pancernych, dla 5 tys. żołnierzy USA. Na terytorium każdego z państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i być może na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

Rosja zajęła zdecydowanie negatywne stanowisko wobec tego przedsięwzięcia, a prezydent Władimir Putin zapowiedział we wtorek wprowadzenie w bieżącym roku do służby ponad 40 nowych nuklearnych międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

W przeprowadzonej w trakcie inspekcjonowana ćwiczeń NATO na poligonie w Ustce rozmowie z dziennikarzem "FAZ" gen. Breedlove określił enuncjacje Putina jako "prowokujące". Jak jednocześnie zaznaczył, należy poczekać, by się przekonać, czy chodzi tu tylko o retorykę.

d3grexr

Podziel się opinią

Share

d3grexr

d3grexr
Więcej tematów