Gdzie są statki rosyjskich oligarchów? Kolejna wersja mapy
Na Twitterze opublikowano mapę obecnego położenia statków rosyjskich oligarchów. Mapa pokazuje też kraje, w których statki są zarejestrowane.
Po tym jak, Francja i Niemcy skonfiskowały jachty należące do rosyjskich oligarchów, wśród najbogatszych Rosjan wybuchła panika. Miliarderzy w popłochu zabierają swoje statki z Unii Europejskiej. Kierują je do portów na Malediwach lub w Czarnogórze.
Na profilu "Putin is a virus" na Twitterze opublikowano mapę statków rosyjskich oligarchów. To 12. zaktualizowana wersja mapy:
"Teraz z flagami pokazującymi kraje, w których statki są zarejestrowane. Nie pomylisz się, zauważając dużą liczbę Union Jacks" - czytamy we wpisie. "Quantum Blue prawdopodobnie udał się na Cypr. Nirvana dotarła do Dubaju. Utrzymujmy presję" - apelują autorzy.
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Unia Europejska nałożyła poważne sankcje na rząd w Moskwie. Urzędnicy zajmują się identyfikowaniem i zamrażaniem aktyw rosyjskich firm i oligarchów. Na celowniku znalazły się jachty, luksusowe rezydencje i prywatne odrzutowce najbogatszych Rosjan.
Ukraińscy sportowcy pomagają i walczą na froncie. "Ta armia nas obroni"
Szerokim echem w kręgach rosyjskich miliarderów odbiło się zajęcie jachtów cumujących we francuskich i niemieckich portach. CNBC donosi, że oligarchowie w popłochu kierują obecnie swoje statki do "bezpiecznych" przystani.
Część jachtów opuściła zachodnie porty. Co najmniej pięć jednostek należących do rosyjskich miliarderów popłynęło na Malediwy, które nie mają umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi.
Namierzanie statków
W dzisiejszych czasach namierzenie lokalizacji statków czy samolotów, które wyposażone są w nowoczesne systemy łączności, nie jest aż tak trudnym zadaniem.
Na statkach można znaleźć różnego rodzaju radary i urządzenia radiowe, w tym transpondery AIS (ang. Automatic Identification System). Tego typu rozwiązania pozwalają na śledzenie położenia statków na morzach i przekazywanie informacji o nim innym jednostkom. Na podstawie gromadzonych w ten sposób danych powstają też strony takie jak np. Vesselfinder, gdzie wyświetlana jest pozycja statków w czasie rzeczywistym i ruch morski wykryty przez globalną sieć AIS.