Trwa ładowanie...

Gdzie jest burza? Pogoda znów przyniesie armagedon

Gdzie jest burza? To pytanie nie schodzi z ust Polaków, zwłaszcza że w ostatnich dniach zjawiska są nad wyraz intensywne. W piątkowy poranek burze rozciągają się od Płońska, przez Warszawę, aż po Lublin.

Gdzie jest burza? Potężny układ przechodzi przez PolskęGdzie jest burza? Potężny układ przechodzi przez PolskęŹródło: IMGW
d41shd1

Pogoda jeszcze długo nie da za wygraną. Mieszkańcy Warszawy od rana z niepokojem patrzą w zasnute chmurami niebo. Od godziny 8 rano słychać tu grzmoty. Kilkanaście minut przed godziną 9 pojawiły się opady deszczu.

Gdzie jest burza? Układ przybiera na sile

Jak informują mazowieccy łowcu burz układ znajdujący się w pobliżu Warszawy nabiera na sile i szybko przemieszcza się w kierunku północnym i północno-zachodnim. Niestety układ ten spowoduje nawalne opady, a także liczne wyładowania. Niewykluczone są opady gradu i porywisty wiatr. Około godziny 9 rano burza ma rozpocząć siew Siedlcach i Płocku.

„Dzisiaj w naszym kraju ponownie będzie możliwy rozwój lokalnych burz - głównie na południu, w centrum i na wschodzie Polski. Głównym zagrożeniem podczas ich przechodzenia będą ulewne opady deszczu - podczas burz lokalnie może spaść nawet 30-40 mm w ciągu 30 minut, przyczyniając się do wystąpienia lokalnych podtopień i zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Lokalnie mogą pojawić się również opady dużego gradu (powyżej 2 cm średnicy) oraz silne porywy wiatru dochodzące do 70-90 km/h, punktowo powyżej 90 km/h (związane ze zjawiskiem microburst)” - ostrzegają w piątek rano Polscy Łowcy burz.

Tuż przed godziną 10 burza dotarła do Siedlec. Komórki przesunęły się również na północ od Warszawy. Grzmoty było słychać od Ząbek przez Legionowo aż po Wyszków i Nową Wieś.

d41shd1

W kolejnych godzinach burza wciąż przybierała na sile i parła w kierunku północnym. Tuż przed południem dotarła na skraj województwa mazowieckiego. W kolejnych godzinach wyładowań możemy spodziewać się na Mazurach. "Burza po minięciu środkowej części województwa jeszcze nabiera na sile. Oprócz nadal bardzo wysokiej aktywności elektrycznej możemy zaobserwować, że w okolicy Płońska i Ciechanowa formuje się ona w formę łuku tzw. Hook Echo, kierując się dalej na powiaty płocki, sierpecki żuromiński i mławski. To bardzo zła wiadomość dla mieszkańców tych regionów, którzy już przecież nieco ponad 24 godziny temu zostali doświadczeni przez żywioł. Taka burza może generować silne porywy wiatru do 100 km/h, opady gradu do 3-4 cm i deszcz do 40-50 mm" - pisali o godzinie 11 łowcy burz z województwa mazowieckiego.

Pogoda nie odpuści. Obowiązują ostrzeżenia IMGW. Gdzie jest burza?

Zgodnie z najnowszymi prognozami w piątek burze nawiedzać będą całą Polskę. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla wszystkich województw. Spokojni mogą być jedynie mieszkańcy zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, gdzie nie obowiązują ostrzeżenia.

Najgroźniejsze burze mają pojawić się za to w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim i gorlickim na południu kraju. Tu wprowadzono drugi stopień ostrzeżeń.

d41shd1

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują również w województwie podlaskim i na wschodzie województwa warmińsko-mazurskiego.

Na tym jednak ostrzeżeń IMGW nie koniec. Polska zostanie dziś przecięta na pół na linii Słupsk-Zamość. Na północ i wschód od tej granicy obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Na południe od niej będzie już znacznie spokojniej.

Pogoda na weekend. "Jesteśmy pod wpływem dwóch ośrodków"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41shd1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41shd1
Więcej tematów