Jest nowa mapa ostrzeżeń. Wiadomo, gdzie będzie najgorzej
O poranku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował nową mapę ostrzeżeń przed burzami. "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 60 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Lokalnie grad" - czytamy w serwisie X. Alerty trzeciego - najwyższego - stopnia obowiązują w południowej i wschodniej Polsce.
11.07.2024 | aktual.: 11.07.2024 07:03
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Przed godz. 6:00 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował w serwisie X aktualną mapę ostrzeżeń przed burzami.
Najmocniejsze burze przechodzić mają przez wschodnie krańce Polski, a przeważającej części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. W nocy żywioł przeszedł przez zachodnią część kraju. Najwięcej zdarzeń odnotowano w Wielkopolsce. Tam silny wiatr zrywał dachy i powalał drzewa.
Czwartek znów pod znakiem burz. Najgorzej na wschodzie
W czwartek - jak przewidują synoptycy - w całym kraju wystąpią burze z przelotnymi opadami deszczu, miejscami również gradu. Na wschodzie mają to być gwałtowne wyładowania z nawalnymi opadami, porywy wiatru mogą gdzieniegdzie dochodzić do 110 km/h.
Ostrzeżenia trzeciego stopnia obowiązują w pasie wschodnim od Białegostoku, przez Lublin po Rzeszów.
Alertem drugie stopnia objęto województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i śląskie.
Na pozostałych rejonach i w całej wschodniej części kraju obowiązują alerty pierwszego stopnia.
Burzowy poranek
Z map prezentowanych przez Skyradar wynika, że o poranku grzmi w rejonach Mrągowa i Giżycka. Ten front burzowy ma się przesuwać na wschód i południe.
Upały nie odpuszczają
Czwartek jest też kolejnym gorącym dniem, na wschodzie i południu kraju. Tam obowiązują alerty IMGW przed upałami.
W rejonach podgórskim i na wspomnianym wschodzie termometry mogą wskazać do 34 st. C. Na pozostałym obszarze Polski, nieco chłodniej. Tam prognozowana temperatura wynosi od 24 do 27 st. C, a nad samym morzem słupki rtęci podskoczą maksymalnie do 22 kresek.
Czytaj też:
Źródło: IMGW/PAP/WP