Trwa ładowanie...
d4glela
25-07-2006 13:20

Gazociąg Północny priorytetowym projektem Unii

Gazociąg Północny znalazł się na liście 42
priorytetowych projektów energetycznych Unii Europejskiej, co
oznacza, że jego twórcy mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki
z Europejskiego Banku Centralnego i łatwiej pozyskiwać pieniądze
od prywatnych inwestorów. Wątpliwe będzie natomiast jego
dofinansowanie z budżetu UE - zapewnia unijny ekspert.

d4glela
d4glela

Listę zaaprobowali ministrowie ds. konkurencyjności państw członkowskim, z udziałem Polski i krajów bałtyckich.

Odpowiedzialny za tę sprawę wysoki przedstawiciel Komisji Europejskiej zapewnił, że wątpliwe będzie dofinansowanie Gazociągu Północnego, który budzi kontrowersje Polski i poradzieckich krajów bałtyckich, bezpośrednio z budżetu UE.

Po pierwsze - jak powiedział - dlatego, że unijni przywódcy przyjmując budżet na lata 2007-13 ograniczyli do 250 mln euro środki na projekty energetyczne. To wystarczy najwyżej na przeprowadzenie studiów wykonawczych i to tylko niektórych projektów, które znalazły się wśród 42 priorytetów. Po drugie, "aktualna" i "nadrzędna" - jak podkreślił - pozostaje deklaracja polityczna przywódców państw europejskich, że UE nie będzie dofinansowywać projektów budzących kontrowersje w niektórych krajach UE. Zapis ten wywalczył na szczycie w czerwcu premier Kazimierz Marcinkiewicz.

KE zapewnia, że jak dotąd nie otrzymała żadnych sygnałów ze strony Niemiec o sfinansowanie takich studiów i raczej się jej nie spodziewa. Taki projekt musi mieć prywatny kapitał i nie myślę, że nie brakuje tu pieniędzy...- przyznał ekspert z Komisji. Ważniejsze jest, że znalezienie się na liście projektów priorytetowych oznacza uznanie, że dany projekt leży w interesie europejskim i UE popiera jego budowę - tłumaczy przedstawiciel KE. Tym samym budzący sprzeciw Polski i krajów bałtyckich projekt Gazociągu Północnego ma większe szanse na znalezienie prywatnych inwestorów, może łatwiej uzyskiwać środki. Może też starać się o preferencyjną pożyczkę w Europejskim Banku Centralnym.

d4glela

Choć listę priorytetowych projektów w infrastrukturze energetycznej zaproponowała już w 2003 roku Komisja Europejska, to ostatecznie o tym, jakie projekty się na niej znalazły zdecydowali ministrowie ds. konkurencyjności państw członkowskim, z udziałem Polski i krajów bałtyckich. W kwietniu listę zaaprobował też Parlament Europejski.

Wśród 42 projektów jest też przebiegający przez Polskę gazociąg jamalski.

Wszystkie te projekty mają charakter ponadnarodowy i leżą w interesie ogólnoeuropejskim - ocenił komisarz ds. energii Piebalgs, podkreślając, że poprawią one bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej.

Komisja przyznaje, że z powodu kontrowersji, jakie Gazociąg Północny wzbudza w Polsce i krajach bałtyckich, długo zastanawiano się nad pozostawieniem go na liście projektów priorytetowych. Ostatecznie zwyciężyło przekonanie, że projekt ma charakter ogólnoeuropejski, bo dostarczy energię z Rosji nie tylko do Niemiec, ale także Wielkiej Brytanii i innych państw.

Inga Czerny

d4glela
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4glela
Więcej tematów