**Gazeta Polska**: Dinozaury z taśmy
Gazeta Polska: Dinozaury z taśmy
Wymieranie zwierząt osiągnęło zatrważające rozmiary - szacuje się, że codziennie ginie blisko 100 żyjących gatunków. Niektórzy naukowcy pokładają nadzieje w genetyce i technice klonowania - czytamy w tygodniku. Obecnie ginące zwierzęta reprodukuje się, umieszczając ich DNA w komórce przedstawiciela spokrewnionego gatunku.
Tak stało się z gaurem, wymierającym azjatyckim bawołem, którego małe urodzi w listopadzie krowa Bessie. W kolejce czeka już kilka innych zagrożonych ssaków, które zostaną sklonowane, jeśli bawolo-krowi eksperyment zakończy się sukcesem. Pierwsza na liście oczekujących jest panda olbrzymia, która rzadko rozmnaża się w sztucznym otoczeniu. Naukowcy badają też możliwości reprodukcji tygrysa tasmańskiego czyli pręgowanego wilka workowatego. Ostatni przedstawiciel tego gatunku zdechł w niewoli 74 lata temu.
Tego typu eksperymenty mają swoich zagorzałych przeciwników. Są oni zdania, że klonowanie doprowadzi do powstania grup zwierząt identycznych lub bardzo podobnych genetycznie. Ich krzyżowanie może doprowadzić do zwyrodnień i chorób - o tym wszystkim przeczytać można w artykule "Dinozaur jak żywy".(kar)