Trwa ładowanie...
d2y4gvl

Gawronik "pod kluczem"


Były senator Aleksander Gawronik został zatrzymany w poniedziałek w Warszawie przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Zatrzymanie ma związek z toczącym się w Katowicach śledztwem. Prokuratura okręgowa ujawniła postawione mu zarzuty. Nie podano jednak informacji na temat skali działalności przestępczej podejrzanego podkreślając, że sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

d2y4gvl
d2y4gvl

Do zatrzymania Gawronika doszło na jednej ze stołecznych ulic. Policja od kilku dni obserwowała byłego senatora. Ani policja, ani katowicka prokuratura nie chcą wypowiadać się na temat powodów zatrzymania.

Prokurator zarzucił Gawronikowi udział w "gangu pruszkowskim" - zorganizowanej grupie przestępczej działającej w okolicach Pruszkowa, Warszawy i innych miast oraz przestępczą działalność prowadzoną z zastrzelonym w grudniu 1999 r. w Zakopanem Andrzejem Kolikowskim pseudonim "Pershing", domniemanym szefem mafii pruszkowskiej.

Zdaniem prokuratury, działalność polegała na wyłudzaniu podatku VAT w handlu papierosami na szkodę Urzędu Skarbowego w Słubicach. Zastępca katowickiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kołaczek podkreślił, że pomysł popełnienia przestępstwa wypłynął od podejrzanego, któremu za popełnienie zarzucanych czynów grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

52-letni Aleksander Gawronik przed rozpoczęciem działalności gospodarczej krótko pracował w SB, a potem był wychowawcą w więzieniu.

d2y4gvl

Na początku lat 90. był przez tygodnik "Wprost" umieszczany na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków. Majątek zdobył otwierając w 1989 r. sieć kantorów. Prasa spekulowała na temat bliskich związków Gawronika z Ireneuszem Sekułą - wówczas wicepremierem od gospodarki w rządzie Mieczysława F. Rakowskiego - który miał mu ułatwić to przedsięwzięcie, a także jego interesach z przestępcami z gangu pruszkowskiego. Gawronik miał - według "Rzeczpospolitej" - między innymi pożyczać od gangsterów pieniądze.

Zrobiło się o nim głośno, kiedy w 1991 r., krótko po wyjeździe z Polski Bogusława Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego, został prezesem spółki Art B. Niedługo potem zrezygnował, a rok później - 24 września 1992 r. - z nakazu prokuratorskiego został aresztowany pod zarzutem przywłaszczenia sobie obrazów i innego majątku Art B na kwotę 1,8 mln zł. Gawronik wyszedł z aresztu po wpłaceniu 300 tys. zł kaucji przez Krzysztofa Niezgodę.

W 1993 r. Niezgoda przejął jego kantory. Gawronik natomiast został senatorem (nie zrzeszonym), co spowodowało, że proces przeciwko niemu został w sądzie zawieszony (Senat nie uchylił mu immunitetu).

W 1997 r. Gawronik do parlamentu już nie wszedł; jego proces trwa przed warszawskim sądem.

Jako senator Gawronik włączył się w lobbing na rzecz wprowadzenia ustawy o zwrocie podatku VAT. Zanim jeszcze ustawę uchwalono, Gawronik zarejestrował dwie spółki, które miały się zająć zwrotem tego podatku. (mk)

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj