Trwa ładowanie...
d4jzdlt
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gauck: Polacy potrzebują więcej czasu, by nauczyć się żyć z obcymi

• Prezydent Niemiec zabrał głos podczas Dni Katolików w Lipsku na temat Polaków
• Według Joachima Gaucka "potrzeba czasu, by nauczyć się żyć z obcymi"
• Polityk uważa, że podobnie jest z mieszkańcami byłej NRD
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Joachim Gauck
Joachim Gauck (Getty Images News, Fot: Sascha Steinbach)
d4jzdlt

- Polacy potrafią być niesłychanie miłosierni, nie odkryli jednak - jak dotąd - tej zasady, że miłosierdzie nie obowiązuje tylko i wyłącznie w stosunku do naszych - powiedział Gauck, cytowany przez agencję dpa.

Prezydent dodał, że z tego powodu politycy w Polsce, którzy odwołują się do dawnej narodowej tożsamości, są obecnie w nieco lepszej sytuacji niż politycy proeuropejscy, nastawieni bardziej liberalnie.

Jak pisze dpa, Gauck został zapytany przez jednego z uczestników Dni Katolików o to, dlaczego katolicka Polska wybrała politykę narodowego izolowania się.

d4jzdlt

- Polaków dotyczy to, co mówiłem wcześniej o mieszkańcach wschodniej części Niemiec: potrzeba czasu, by nauczyć się żyć z obcymi i by zmienić obcość w zażyłość - wyjaśnił Gauck, były ewangelicki pastor.

W przyszłym roku kończy się jego pierwsza pięcioletnia kadencja jako prezydenta. Były wschodnioniemiecki dysydent nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie się ubiegał o ponowny wybór.

Zdaniem prezydenta, czynnikiem integrującym jest wspólna praca, co od dawna ma miejsce w regionach przemysłowych w Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii na zachodzie Niemiec. - Tego doświadczenia brakuje w byłym bloku wschodnim - podkreślił Gauck. Jak dodał, w tych krajach brak jest też "ugruntowanej demokracji opartej na dyskursie", w której "ludzie jako samodzielni obywatele mogą współtworzyć losy swego kraju".

Jubileuszowe, organizowane po raz setny Dni Katolików rozpoczęły się w środę. W przesłaniu wideo do uczestników papież Franciszek zaapelował o solidarność z "ludźmi zgnębionymi" - starymi, chorymi, bezrobotnymi i uchodźcami. Problem uchodźców jest jednym z głównych tematów tegorocznego spotkania.

d4jzdlt

Pięciodniowe spotkanie w Lipsku zorganizował Centralny Komitet Niemieckich Katolików (ZdK) - organizacja skupiająca niemieckich katolików świeckich. W Dniach Katolików udział bierze ponad 30 tys. ludzi. Do niedzieli odbędzie się 1000 spotkań, dyskusji, warsztatów i koncertów.

Pierwsze Dni Katolików odbyły się w 1848 roku w Moguncji. Od 1950 roku organizowane są co dwa lata przez ZdK.

d4jzdlt

Podziel się opinią

Share

d4jzdlt

d4jzdlt
Więcej tematów