PolskaGąsienice wyczuwają zbliżające się kłopoty

Gąsienice wyczuwają zbliżające się kłopoty

Aby pozbyć się żerujących na nich gąsienic,
rośliny stosują mały podstęp - wydzielają zapach zwabiający osy,
czyli naturalnych wrogów szkodników. Gąsienice nie są jednak
bezbronne - dla nich zapach jest ostrzeżeniem - czytamy w
internetowym serwisie NewScientist.com.

Badania Kaori Shiojiri z japońskiego Uniwersytetu Kioto dotyczyły roślin zbożowych i żerujących na nich gąsienic. Podczas dnia, gdy gąsienice wyruszają na żer, rośliny - w ramach "samoobrony" - zaczynają uwalniać pewną substancję zapachową. Przyciąga ona drapieżne osy z gatunku, który atakuje i niszczy gąsienice.

Żarłoczne szkodniki nie są jednak obojętne na sygnały wysyłane przez roślinę - dla nich oznacza on po prostu: "Chować się! Nadchodzą osy!".

Podczas eksperymentu naukowcy "potraktowali" gąsienice substancjami zapachowymi, zarówno tymi wydzielanymi przez rośliny w nocy, jak i w porze dziennej. Okazało się, że w obecności zapachów "dziennych", gąsienice bardzo szybko chowały się - niezależnie od tego, czy było ciemno, czy też akurat docierało do nich światło.

Co zaskoczyło naukowców? Główną wskazówką dla gąsienic, decydującą o ich zachowaniu, były substancje zapachowe - a nie obecność światła słonecznego. Dotychczas badacze uważali zaś, że to pora dzienna lub nocna warunkuje zachowanie tych owadów.

To coś nowego - przyznaje ekolog Anurag Agrawal z Uniwersytetu Cornell w Ithaca (stan Nowy Jork). Wyniki tego eksperymentu wskazują, że organizmy te "wyczuwają" środowisko w sposób, którego wcześniej nie braliśmy pod uwagę - uważa.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)