PolskaGadająca kurtka wezwie ci karetkę

Gadająca kurtka wezwie ci karetkę

Kombinezon motocyklisty, który informuje pogotowie i bliskich o wypadku, plecak który poprzez wibrację szelek zasygnalizuje, że ktoś chce nas okraść - to nie gadżety z filmu science-fiction, tylko elektroniczna odzież hi-tech, opracowana przez młodych polskich naukowców.

Gadająca kurtka wezwie ci karetkę
Źródło zdjęć: © AP | Gabrielle Giffords

Nad projektem inteligentnych ubrań pracuje trzyosobowy zespół, kierowany przez absolwenta Politechniki Warszawskiej Łukasza Pochylskiego, w ramach projektu "IntelliMotion - elektroniczna odzież hi-tech".

-Elektroniczna odzież monitoruje codzienne ruchy człowieka i jeśli wykryje stan alarmowy wezwie pomoc. Taką funkcję ma zarówno opracowana przez nas marynarka, jak i kombinezon dla motocyklistów - mówi Łukasz Pochylski.

Umieszczony w kombinezonie lub marynarce system czujników monitoruje, czy dana osoba znajduje się w ruchu, czy np. leży. - W razie wypadku drogowego poprzez SMS powiadomi rodzinę, albo wyśle informację o wypadku do ogólnopolskiego centrum monitoringu - wyjaśnia wynalazca.

Z kolei dzięki elektronicznemu plecakowi nawet podczas marszu zawsze będziemy wiedzieli, czy jego kieszenie są zasunięte. Jak zapewnia Pochylski, plecak da nam sygnał o możliwości wypadnięcia czegoś z kieszeni lub kradzieży dokumentów. Ponadto, jego kieszenie mogą być obszyte specjalnymi nićmi, które w razie przecięcia zasygnalizują zagrożenie.

Choć twórcy zapewniają, że elektroniczna odzież może przydać się każdemu, to najwięcej zastosowań znajdzie w przemyśle. System czujników umożliwi monitorowanie osób ubranych w elektroniczny strój, co będzie szczególnie ważne w przypadku pracowników znajdujących się w sytuacjach niebezpiecznych, pracujących np. w jednostkach ratowniczych.

Pytany o cenę elektronicznego ubrania, Łukasz Pochylski zaznacza, że będzie ona uzależniona od funkcji, którą będzie miał konkretny strój. - Szacujemy, że elektroniczny plecak będzie droższy od zwykłego o około 50 złotych, a marynarka o około 100 zł, ale wszystko zależy od tego, jak bardzo nafaszerujemy je elektroniką - mówi.

Podkreśla, że są już producenci zainteresowani produkcją elektronicznych ubrań.

Twórcy elektronicznej odzieży zwyciężyli już m.in. w konkursie na Rozwiązanie Innowacyjne Opracowane przez Młodych Wynalazców "Młody Wynalazca 2010" pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także zdobyli brązowy medal na europejskich targach innowacji Brussels Innova 2010 w Brukseli w kategorii "Młodzi wynalazcy".

Ewelina Krajczyńska

Źródło artykułu:PAP
inteligencjatechnologiaprojekt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)