Fundacja Auschwitz-Birkenau zgromadziła na kontach blisko 90 mln euro
Blisko 90 mln euro zgromadziła dotychczas na kontach Fundacja Auschwitz-Birkenau - dowiedziała się PAP w biurze Fundacji. Zyski z tej kwoty umożliwiają finansowanie kompleksowego programu konserwacji w byłym niemieckim obozie Auschwitz.
23.09.2015 | aktual.: 23.09.2015 13:25
Celem Fundacji jest zgromadzenie na kontach 120 mln euro. Taka kwota zabezpieczy kompleksowy plan konserwacji zabytkowych obiektów. Suma deklaracji wpłat wynosi ok. 112 mln euro.
Najwyższą kwotę wpłacą Niemcy - 60 mln euro. 15 mln USD pochodzić ma ze Stanów Zjednoczonych, a 10 mln euro ofiarowała Polska. Według prognoz dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra M.A. Cywińskiego pełna kwota na kontach powinna zostać osiągnięta do końca przyszłego roku.
Dotychczas wsparcie Fundacji zapowiedziały rządy 35 państw, a także prywatni filantropi w ramach projektu "Filary Pamięci", wśród których są m.in. szef Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder oraz "The Righteous Persons Foundation" Stevena Spielberga.
Priorytety i harmonogram prac konserwatorskich w Muzeum Auschwitz określa globalny plan konserwacji. Prace w jego ramach rozpoczęły się w połowie 2012 r. Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że koncentrują się one głównie wokół najstarszej części byłego obozu Auschwitz II-Birkenau i znajdujących się tam baraków murowanych.
W tej chwili najpoważniejszym zadaniem, rozpoczętym z początkiem września, jest gruntowna konserwacja dwóch baraków więźniarskich, które znajdują się w sektorze BIb byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Dzięki Fundacji modernizowany jest m.in. także jeden z magazynów, w których przechowywane są poobozowe tekstylia. Zostaną w nim umieszczone specjalistyczne szafy, odpowiednie dla tych materiałów. Prowadzonych jest wiele prac przygotowawczych w byłym obozie Birkenau. Związane są m.in. z regulacją stosunków wodnych.
Według planów Fundacji w tym roku zamierza ona przeznaczyć na prace konserwatorskie ok. 6,4 mln zł. W ub.r. kwota ta wyniosła 4,6 mln zł.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Obejmuje blisko 200 ha, na których znajduje się 155 obiektów i 300 ruin, a całość dopełniają archiwa i zbiory. W ub.r. zwiedziło je 1,53 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.