Trwa ładowanie...

Fuleda. Co skrywa ukochane miejsce Piotra Woźniaka-Staraka?

Fuleda to niewielka osada na Mazurach nad brzegiem jeziora Dobskiego. To ciche miejsce, otoczone lasem i mazurską przyrodą było "miejscem wybranym" Piotra Woźniaka-Staraka. Tu też spoczną jego prochy.

Share
Fuleda. Co skrywa ukochane miejsce Piotra Woźniaka-Staraka?
Źródło: East News, Fot: Piotr Placzkowski/REPORTER
d1651jw

Fuleda. Strefa ciszy z dala od miejskiego gwaru

Fuleda to osada położona na półwyspie Fuledzki Róg otoczonym przez jezioro Dobskie, Łabap, Dargin i Kisajno. Administracyjnie Fuleda znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim.

Do popularnego wśród turystów Giżycka jest stąd 13 km. Fuleda jest miejsce cichym i spokojnym. Znajduje się u wybrzeży jeziora Dobskiego, na którym obowiązuje strefa ciszy.

d1651jw

Fuleda zachwyca również mazurską przyrodą. Dookoła króluje zieleń pól uprawnych, lasów i zarośniętych jezior. Część półwyspu, na którym znajduje się wioska, wchodzi w skład rezerwatu przyrody Jezioro Dobskie. Można tu obserwować siedliska ptaków wodnych oraz ptaków przelotnych, które wiosną żerują w tych okolicach. Nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu są głazy narzutowe. Największy okaz ma w obwodzie 9,3 m i 2 m wysokości.

Fuleda. Rodzinny azyl Piotra Woźniaka-Staraka

Krajobrazy Fuledy pokochała rodzina Staraków. To tutaj wybudowali swój własny azyl z dala od zgiełku dużego miasta. W gospodarstwie przypominającym małe miasteczko wypoczywali w gronie rodziny oraz przyjaciół.

W nekrologu Piotra Woźniaka-Staraka jego najbliżsi podkreślali, że Fuleda była dla niego wyjątkowym miejscem. Podobno lubił spędzać tu czas z rodziną oraz przyjaciółmi. "Na Mazurach najlepiej odpoczywał, najlepiej się bawił, najbardziej lubił pracować. To tutaj rodziły się pomysły na filmy. Fuleda była najbardziej udaną scenografią Jego życia, a piękno jej natury najpiękniejszym planem filmowym" – wspominają jego bliscy.

Fuleda będzie również miejscem ostatniego pożegnania producenta. Jego prochy zostaną tu złożone 30 sierpnia, a w uroczystości pogrzebowej udział weźmie najbliższa rodzina.

d1651jw

Podziel się opinią

Share
d1651jw
d1651jw
Więcej tematów